W ostatnią niedzielę lipca Orkiestra Dęta OSP Węgry uczestniczyła w XXI Spotkaniu Orkiestr Dętych odbywający się w czeskiej partnerskiej gminie gminy Turawa – Dřevohosticach. Wizyta rozpoczęła się uroczystym obiadem w towarzystwie władz Dřevohostic z starostą Stanislavem Skýpalą na czele, Gminę Turawa reprezentował wójt Waldemar Kampa. Po posiłku dziękując za niego, orkiestra wykonała kilka utworów przed restauracją, co jest już tradycją tego miejsca.
O godzinie 14:00 na dziedzińcu dřevohostickiego zamku, uroczystym przemarszem i odegraniem hymnu czeskiego i polskiego, rozpoczęło się XXI Spotkanie Orkiestr Dętych. Jako pierwsza wystąpiła orkiestra z Węgier, porywając swoim przeszło półtoragodzinnym występem publiczność do zabawy – ciekawostką jest fakt, że Czesi bardzo chętnie tańczą do muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Po nagrodzonym rzęsistymi brawami występie „węgierskiej dechovki” odbyła się inscenizacja przedstawiająca stroje i tańce charakterystyczne dla okolic Dřevohostic, a następnie swoje występy miały pozostałe zaproszone orkiestry dęte.
Na terenie wokół zamku swe miejsce znalazły również liczne stragany, gdzie można było spróbować lokalnych specjałów, w tym czeskiego piwa.
Orkiestra Dęta OSP Węgry po raz drugi występowała w Dřevohosticach, jej debiut przed czeską publicznością miał miejsce w 2010 roku podczas XVII Spotkania Orkiestr Dętych.

Orkiestra powstała w 1976 r. Kapelmistrzem jest Andrzej Bojarski, a orkiestrą opiekuje się Zygfryd Klimek. Orkiestra od wielu lat uczestniczy w przeglądach i festiwalach zyskując czołowe miejsca. W czerwcu 2011 wzięła udział w przeglądzie orkiest w Lichyni, gdzie zodobyła II miejsce. W czerwcu 2013 roku orkiestra brała udział w dwóch przeglądach: w Byczynie zajęła III miejsce, a w Lichyni II. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, udało sie w Lichyni zdobyć II miejsce. Orkiestra Dęta OSP Węgry należy do najlepszych orkiestr w województwie opolskim.

 

 

 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 31-07-2014 09:31

Przewiń do góry