Od piątku 5 września na zaproszenie Wójta Gminy Turawa, Pana Waldemara Kampy, w naszej Gminie gościliśmy delegacje z zaprzyjaźnionych Gmin Saalfelder Höhe oraz Dřevohostice. W tym też dniu rozegrany został Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego Gmin Partnerskich Gminy Turawa. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Sali OSP w Węgrach, by współzawodniczyć w rozgrywkach. Kategorie były dwie: dorośli i dzieci. Wśród dzieci naszą gminę reprezentowali uczniowie szkół z Węgier i Osowca. Dorosły skład reprezentacji uzupełniali pracownicy Urzędu Gminy w Turawie oraz nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Turawie. Turniej miał typowo zabawowy charakter, chodziło w nim głównie o dobrą zabawę i zacieśnianie więzów partnerskich. Nasza reprezentacja okazała się bardzo gościnna, ponieważ wśród dzieci pierwsze trzy miejsca zajęli zawodnicy z Czech, a turniej dorosłych wygrał zawodnik z Niemiec. Pocieszeniem było drugie miejsce, które zajął nauczyciel wychowania fizycznego z gimnazjum. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, a zwycięzcy z rąk Wójta odebrali pamiątkowe puchary.

DSC01018.jpeg
DSC01022.jpeg

 

DSC01026.jpeg
DSC01053.jpeg

 

DSC01063.jpeg
DSC01089.jpeg

 

DSC01091.jpeg

 

Po turnieju nasi partnerzy wzięli udział w rejsie po Jeziorze Turawskim. Niestety, po rejsie nasi czescy przyjaciele musieli wracać do domu, z uwagi na obecność dzieci w delegacji. Goście z Niemiec, wspólnie z przedstawicielami Gminy Turawa, usiedli zatem do wspólnej kolacji, w czasie której, mimo, że byli naszymi gośćmi obdarowali nas wspaniałymi prezentami, dodam, bardzo zdrowymi i smacznymi.

DSC01092.jpeg
DSC01093.jpeg

 

DSC01094.jpeg
 

Nazajutrz, po śniadaniu, udaliśmy się wspólnie do Juraparku w Krasiejowie, gdzie przewodnik oprowadził nas po Muzeum Człowieka i całym parku. Z uwagi na panujący upał, było to dość wyczerpujące dla wszystkich wydarzenie, ale myślę, że obfitujące w doznania zabawne i estetyczne. Ponieważ zbliżał się czas rozpoczęcia dożynek, udaliśmy się na pyszny, śląski obiad, z którego pojechaliśmy wspólnie do Węgier, bawić się z mieszkańcami naszej Gminy.

DSC01126.jpeg
DSC01127.jpeg

 

DSC01133.jpeg
2.jpeg

 

DSC01137.jpeg

 

Niedzielny dzień cała delegacja rozpoczęła od udziału w Mszy Św., po której pojechaliśmy razem nad Średnie Jezioro. Po krótkim spacerze wstąpiliśmy na kawę i przepyszne pierogi, których mogliśmy skosztować aż w pięciu różnych wydaniach. Kolejnym ważnym wydarzeniem było odsłonięcie słupka, na którym widnieją tablice z odległościami do Gmin naszych Przyjaciół. Wskazane na tablicach kilometry określają odległość w linii prostej, czyli najkrótszej drodze do partnerstwa, które trwa już 15 lat w przypadku Wetter, 10 w przypadku Saalfelder Höhe oraz 5 w przypadku Dřevohostic. Drogi do zawiązania partnerstwa nie były proste i żeby nigdy ich nie pomylić wskazaliśmy najkrótszą z możliwych. Przy odsłanianiu tablic oraz w czasie całego pobytu gości, obecni byli Państwo Johanna i Manfred Prediger, którzy byli współinicjatorami zawiązania partnerstwa z gminami z Niemiec. Po tej krótkiej uroczystości i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się wspólnie z delegacjami z Niemiec i Czech do Węgier, by móc się cieszyć razem z mieszkańcami naszej Gminy z obchodów uroczystości dożynkowych.

DSC01185.jpeg
DSC01190.jpeg
DSC01193.jpeg
DSC01191.jpeg
DSC01197.jpeg
DSC01206.jpeg
DSC01209.jpeg

 

Było nam niezmiernie miło gościć w czasie święta naszej Gminy delegacje gmin partnerskich. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że wspólne działanie i wspólne inicjatywy zawsze przynoszą pozytywny skutek, wymianę doświadczeń i uczą nowych, ciekawych rozwiązań. Mam również nadzieję, że na długo pozostanie im w pamięci pobyt w naszej gościnnej Gminie.

DSC01413.jpeg
Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 15-09-2014 13:45

Przewiń do góry