Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Wizyta strażaków z Niemiec

W dniach 30 września – 2 października 2005 roku na terenie naszej gminy po raz kolejny podejmowaliśmy gości z Saalfelder – Hoehe - niemieckiej gminy partnerskiej z Turyngii. Tym razem nie była to wizyta urzędników, lecz autentyczna współpraca grupy mieszkańców – strażaków z różnych jednostek z zaprzyjaźnionej gminy.

W pierwszym dniu wizyty (piątek) strażacy i pracownicy tamtejszego urzędu gminy obserwowali obrady Rady Gminy podczas sesji, a następnie zwiedzali muzeum dinozaurów w Krasiejowie. W niedzielę grupa zwiedzała Opole – m.in. zdobywała Wieżę Piastowską.

Jednak głównym celem i punktem programu był dzień drugi – sobota. Wówczas to strażacy z Saalfelder-Hoehe byli gośćmi strażaków z Gminy Turawa.

Dzień dla całej grupy rozpoczął się o godz. 1000 i był wypełniony w każdej minucie. Goście nasi zaproszeni zostali do wszystkich jednostek OSP w naszej gminie, w których wymieniali się swoimi spostrzeżeniami jak i nie kryli zdziwienia z tak dobrego i wysokiego stanu technicznego naszych jednostek jak też ich wyszkolenia. Są płaszczyzny działalności jednostek niemieckich podobne do naszych ale są też pewne różnice, z których wychodzimy lepiej od naszych przyjaciół.

W tym dniu odbywały się też zawody strażackie w Grudzicach i w drodze do Opola nasi Goście mogli zobaczyć jak wyglądają zmagania naszych strażaków w zawodach sportowo-pożarniczych. Następnie goście  zwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, gdzie zapoznali się ze sprzętem strażaków zawodowych.

W jednostce OSP w Osowcu goście zostali poczęstowani kawą i kołaczem. Oprócz jednostek OSP zwiedzili również Izbę Regionalną w Ligocie Turawskiej, kościół oraz nowo otwartą galerię w Bierdzanach.

Cały mocno wypełniony dzień zakończony został w sali w Bierdzanach. Tutaj goście podjęci zostali przez przedstawicieli wszystkich naszych jednostek OSP obiado-kolacją, a następnie odbył się wieczorek taneczny zorganizowany dla naszych gości. W czasie wieczorku tanecznego odbyły się też występy zespołu „Jaźwinki” z Bierdzan. Wymieniliśmy się również drobnymi podarunkami, ale przede wszystkim doświadczeniami i spostrzeżeniami tak z jednej jak i z drugiej strony. Cały pełny wrażeń i bardzo mile spędzony dzień zakończył się we wczesnych godzinach rannych.

 

DSC_5120.jpeg
DSC_5139.jpeg
DSC_5144.jpeg
DSC_5295.jpeg
DSC_5321.jpeg
DSC_5337.jpeg
Feuerwehr 052.jpeg
Feuerwehr 064.jpeg

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.