Listopad miesiącem pod hasłem „Telefon nie jest całym światem” w Gminie Turawa.
Listopad miesiącem pod hasłem „Telefon nie jest całym światem” w Gminie Turawa.
Fonoholizm – nadmierne przywiązanie do telefonów komórkowych to zjawisko, które w ostatnich latach dotyka nie tylko dzieci i młodzież. Nowe technologie, w szczególności cyfrowe narzędzia komunikacji są na stałe wpisane w nasze codzienne życie. I bez wątpienia są nam one potrzebne i podnoszą jakoś naszego życia, jednak granica między efektywnym korzystaniem z tych dóbr,
a uzależnieniem jest bardzo cienka. Wyjątkowo trudno utrzymać tą zdrową równowagę w grupie najmłodszych uczestników. Już około 10 roku życia rozpoczyna się regularne korzystanie z własnego telefonu, w dużych miastach ten pierwszy kontakt przypada nawet na wiek 7-8 lat… Jak wynika z raportu „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań” co piąty uczeń (20,8%) odpowiada na pytanie „Czy jesteś osobą uzależnioną od telefonu?” twierdzącą, prawie co dziesiąty nie jest pewny. Takie i inne ciekawe wnioski płyną z ogólnopolskich badań przeprowadzonych wśród 3.471 nauczycieli i 22.086 osób między 12. a 18. rokiem życia, eksperymentu społecznego pt.: „POZ@ SIECIĄ” oraz badań jakościowych z lat 2015–2016.
Gmina Turawa pragnąc podnieść świadomość zarówno wśród najmłodszych mieszkańców, jak również ich rodziców czy babć i dziadków organizuje kampanię społeczną pod hasłem „Telefon nie jest całym światem”. Celem głównym kampanii jest podnoszenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych. Dodatkowo:
-kształtowanie i promowanie pozytywnych norm i wartości społecznych
-zwiększanie świadomości na temat uzależnień behawioralnych
-kształtowanie odpowiedniej postawy wobec własnego zdrowia
-wskazanie kompetencji psychologicznych, wspierających kontrolę w zakresie używania smartfonów
-poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego używania telefonów komórkowych oraz pokazanie skutków nadmiernego korzystania ze smartfonów.
W ramach kampanii planujemy m.in.:
- Promocję artykułów i treści dotyczących uzależnień od telefonów za pośrednictwem mediów społecznościowych i stron internetowych Gminy Turawa;
- Organizację konkursu plastycznego w szkołach z terenu Gminy Turawa pn. „Telefon nie jest całym światem”
- Wystawę prac konkursowych połączoną ze spotkaniem profilaktycznym dla rodziców pn. „Cyfrowa równowaga”
- Spotkania dla seniorów pt. „Młodzi w sieci”
- Warsztaty profilaktyczne w szkołach dla dzieci z klas 5-6 pt. ”Blaski i trzaski sieci”
- Dystrybucję ulotek profilaktycznych dot. fonoholizmu
Data publikacji: 04-11-2024 09:03