Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie o powierzchni 179305 ha został powołany w 1988 roku w centralnej i zachodniej części województwa opolskiego. W 1999 roku w jego zachodniej i centralnej części utworzono Stobrawski Park Krajobrazowy.

Praktycznie wszystkie obszary leśne gminy Turawa leżą w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Stobrawsko-Turawskich, stąd też jej największym walorem jest położenie w kompleksie zasobów leśnych i zbiorników wodnych. Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny wyróżniające się krajobrazowo o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwości zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W granicach Lasów Stobrawsko-Turawskich znalazło się kilka zespołów przyrodniczokrajobrazowych oraz kilkadziesiąt użytków ekologicznych i pomników przyrody.

Osobne stanowiska tworzą siedliska nieleśne w dorzeczu Małej Panwi:

  • łąki grądowe – rejony pozalewowe, użytkowane gospodarczo – pastwiska, łąki,
  • łąki bagienne – rzadkie zbiorowiska łąk ostrożeniowych i trzęś licowych,
  • łąki łęgowe – tereny okresowo podtapiane i zalewane,
  • zadrzewienia śródpolne powstałe najczęściej spontanicznie bez udziału człowieka,
  • śródleśne uroczyska łąkowe.

Niezliczona ilość cieków, stawy hodowlane, źródła, polodowcowe moreny i wydmy stanowią o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych tego terenu. Na obszarze Lasów Stobrawsko-Turawskich stwierdzono występowanie wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Jednym z najciekawszych obiektów położonych na tym terenie jest Jezioro Turawskie. Jego najbliższe otoczenie jest miejscem gniazdowania wielu ciekawych gatunków ptaków. Zbiornik stanowi też ważne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków migrujących. Z tego względu został zaliczony do ostoi ptactwa wodnego o randze europejskiej. W myśl postanowień ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu to obiekt pełniący poza funkcją przyrodniczo-krajobrazową funkcję turystycznorekreacyjną. Lasy Stobrawsko-Turawskie, ze względu na przewagę borów sosnowych 135 mających duże walory bioterapeutyczne (działają kojąco, przeciwastmatycznie i odkażająco), posiadają duże znaczenie dla turystyki i wypoczynku mieszkańców okolicznych miast.

Opublikował(a): Julia Kaczmarek
Data publikacji:
 07-10-2024 13:10

Modyfikował(a): Julia Kaczmarek
Data modyfikacji:
 07-10-2024 13:12
Przewiń do góry