Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Światowy Dzień Wody

Czysta woda dla zdrowego środowiska. Zapraszamy do udziału w sprzątaniu zbiornika Turawa

To już w ten piątek! Kolejna edycja Światowego Dnia Wody zbliża się wielkimi krokami. Aby uczcić to wydarzenie w wyjątkowy sposób Wody Polskie w Gliwicach wraz ze Współorganizatorami: Gminą Turawa, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Opolskim Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego zapraszają do wzięcia udziału w sprzątaniu zbiornika Turawa (Jeziora Turawskiego). Wspólnie możemy pokazać, że czystość wód nie jest nam obojętna.

Światowy Dzień Wody ustanowiony został w 1992 roku i co roku obchodzony jest 22 marca w celu uświadomienia nierówności w dostępie do źródeł wody, jakie występują na całym świecie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Woda dla pokoju”. W ten dzień wspólnie możemy zadbać o czystość wyjątkowego miejsca jakim jest Jezioro Turawskie – obszaru objętego ochroną NATURA 2000 i bogatego w wiele rzadkich gatunków ptaków wodnych, których pierwsza obecność w Polsce została zauważona na tym terenie. Inicjatywa sprzątania odbędzie się także w związku z kampanią społeczną „Wody to nie śmietnik” realizowaną przez PGW Wody Polskie, której celem jest zwrócenie uwagi publicznej na istotny problem zaśmiecania rzek i zbiorników wodnych.

Główna część wydarzenia rozpocznie się 22 marca o godzinie 9:30 i potrwa do godziny 13:30. Miejscem zbiórki będzie Ośrodek Wędkarsko-Turystyczny „Rybaczówka” znajdujący się przy ul. Opolskiej 56 w Turawie. Z kolei następnego dnia od godz. 9.00 zapraszamy do posprzątania trudno dostępnych brzegów zbiornika.

Inicjatywa nie mogłaby się odbyć bez Współorganizatorów, czyli Gminy Turawa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, a także Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Będą z nami także Partnerzy akcji:

  • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
  • Komenda Miejska Policji w Opolu
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego
  • oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa

W porządkowaniu zbiornika wspierać nas będą również szkoły podstawowe z województwa opolskiego oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Oprócz sprzątania na wszystkich uczestników wydarzenia czekają również dodatkowe atrakcje. Wśród nich wodne quizy i zagadki z nagrodami, prezentacja sprzętu ratowniczego oraz nurkowego przygotowana przez Partnerów oraz lekcje z ekspertami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Turawy oraz Opolszczyzny do wspólnego zadbania o czystość wód! To najcenniejsze dobro, którego przyszłość zależy przede wszystkim od nas. Organizatorzy zapewniają uczestnikom niezbędne środki ochrony osobistej, tj. rękawiczki i worki na śmieci. 

 

 

Plakat - sprzątanie zbiornika Turawa.png

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.