Wiosenna pogoda, czyli słoneczne dni, łagodny wietrzyk w dzień, niemal bezchmurne niebo, brak nocnego wiatru ale jednak nadal niska nocna temperatura powietrza przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na ciepło w domach, które powoduje wzrost zanieczyszczeń powietrza poprzez emisję pyłów zwłaszcza wieczorem, w nocy i wcześnie rano.

Dlaczego jakość powietrza jest zła pomimo ładnej pogody w dzień?

Nocny dym z kominów domowych podczas unoszenia stopniowo się ochładza. Gdy temperatura unoszącego dymu zrówna się z temperaturą otaczającego powietrza zanika siła wyporu powodująca wznoszenie. Dotyczy to zwłaszcza emisji z niewielkich kominów domowych. Niska temperatura powietrza w nocy, a nawet przymrozki wraz z niską temperaturą spalin oraz małą wysokością kominów powodują, że uchodzące zanieczyszczenia z kominów wychładzają się i kumulują blisko powierzchni ziemi wpływając na stan czystości powietrza.

w tekście.png

Występuje wtedy zjawisko, które nazywa się INWERSJĄ TERMICZNĄ, gdzie stopniowy wzrost temperatury powietrza wraz z wysokością powoduje szybkie zrównanie temperatury unoszącego się, a zarazem ochładzającego dymu z temperaturą powietrza. Zjawisko to prowadzi do tego, że unoszące zanieczyszczenia kumulują się na niewielkiej wysokości, w warstwie o zrównanych temperaturach.

Pogodna aura w trakcie dnia prowadzi do wzrostu temperatury powietrza, a inwersja zanika (powierzchnia ziemi oświetlona promieniami Słońca nagrzewa się). Wzrasta również prędkość wiatru – podgrzanie powierzchni ziemi przez Słońce uruchamia ruchy konwekcyjne i intensywne mieszanie powietrza.

Wysokie unoszenie się ciepłego dymu i jego rozpraszanie na dużej wysokości nie wpływa wyraźnie na jakość powietrza.

Tak więc należy pamiętać że, piękna bezchmurna pogoda w ciągu dnia może sygnalizować, że w nocy jakość powietrza znacznie się pogorszy!

pod tekstem.png

Opublikował(a): Mirela Bąk
Data publikacji:
 05-03-2024 14:33

Modyfikował(a): Mirela Bąk
Data modyfikacji:
 05-03-2024 14:34
Przewiń do góry