DOŻYNKI GMINNE.jpeg

Szanowni Państwo,

Wójt Gminy Turawa – Dominik Pikos oraz Komitet Organizacyjny Sołectwa Bierdzany serdecznie zapraszają na Dożynki Gminne, połączone jubileuszem 50-lecia powstania Gminy Turawa oraz 35-lecia Zespołu Jaźwinki. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 września 2023 r. w Bierdzanach.

 

Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzenionych w tradycji i duchowości naszego narodu. Jest to święto rolników ziemi turawskiej, będące uwieńczeniem ich ciężkiej pracy i jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Ze względu na przypadającą w tym roku 50 rocznicę powstania samorządów i jubileuszu 35- lecia Zespołu Jaźwinki, uroczystości dożynkowe potrwają aż 3 dni!

 

W piątkowy wieczór do tańca poderwą nas DJ Damian Dambo Cebula oraz DJ Michał A - dwa najbardziej rozpoznawalne głosy, największej rozgłośni w regionie – Radia Park.

 

Msza św. dziękczynna rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach. Zaraz po niej około godz. 13.30 nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy dawnej Sali Bastion (przy ul. Polnej). Przejazd wielobarwnego korowodu przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Węgry, będzie symbolem radości i początkiem dobrej zabawy!

 

Oficjalne otwarcie Dożynek i tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpocznie się o godzinie 14.30. Będziemy dzielić się chlebem – najważniejszym symbolem Święta Plonów. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W niedzielne popołudnie będziemy chcieli wyróżnić bierdzańskich rolników za trud i ciężką pracę podczas tegorocznych żniw, a także za pomoc w przygotowaniu uroczystości dożynkowych. Poznamy również zwycięzców konkursu Wesołych Korowodów oraz laureatów VII edycji Turawskich Ogrodów.

 

Nie zabraknie też występów artystycznych dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bierdzanach, pokazów mażoretkowych, świetnych artystów, czy bogatej gastronomii. Dodatkowo na najmłodszych mieszkańców Gminy Turawa czekać będzie wiele atrakcji w strefie zabaw dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie! 

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Ziemi Opolskiej oraz Radio Park!

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

Do pobrania:
PNG1. Plakat_Dożynki_Gminne_w_Bierdzanach.png (616,42KB)
PNG2. Informacja_Dożynki_Gminne_2023.png (710,93KB)

Opublikował(a): 
Data publikacji:
 17-08-2023 09:06

Przewiń do góry