Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 24.05.2023r. dot. komunikatu Sanepidu o stwierdzeniu bakterii grupy coli SUW Kadłub Turawski z dnia 19.05.2023r.

Aktualizacja:

Pobrane przez nas w dniu 22.05.2023r. próbki wody nie wykazały przekroczeń parametrów mikrobiologicznych. Obecnie oczekujemy na wyniki badań wody i komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, który zostanie wydany w dniu 25.05.2023r..

Załącznik: PDFSprawozdanie z badań.pdf (386,83KB)

 

Informujemy, że podczas badań próby wody z punktu kontrolnego zlokalizowanego w SUW Kadłub Turawski, Rzędów – dom opieki oraz Bierdzany – stacja paliw stwierdzono prawdopodobieństwo przekroczenia parametru mikrobiologicznego (1 jtk/100ml bakterii grupy coli w przedziale ufności 0-8 jtk/100ml), w związku z czym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat o konieczności przestrzegania następujących zaleceń:

  • Wodę z kranu można spożywać tylko po przegotowaniu – powinna wrzeć 2-3 minuty w otwartym naczyniu,
  • Woda z kranu może być używana do utrzymania higieny osobistej, kąpieli oraz spłukiwania toalet, mycia podłóg i innych celów domowych,
  • Woda jedynie po przegotowaniu może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych oraz podawana zwierzętom.

Powyższy komunikat obowiązuje dla miejscowości Kadłub Turawski, Ligota Turawska, Zakrzów Turawski, Bierdzany, Rzędów, Turawa – północny brzeg Jeziora Turawskiego.

Czasowo do sieci wodociągowej jest podawany podchloryn sodu w celu dezynfekcji. Może on powodować zmiany zapachu i smaku wody.

Ponowne pobory próbek wody odbędą się w poniedziałek (22.05.2023r.), natomiast ich wyniki będą znane do środy (24.05.2023r), wtedy też należy spodziewać się aktualizacji komunikatu.

Załącznik: PDFkomunikat-kadlub-turawski.pdf (1,25MB)

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.