sprzatanie Turawa-WYDARZENIE.png

W Światowy Dzień Wody posprzątamy zbiornik Turawa. Zapraszamy do udziału w akcji!

Wójt Gminy Turawa wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Gliwicach zapraszają do udziału w akcji sprzątania zbiornika Turawa. W Światowy Dzień Wody wspólnymi siłami zadbamy o czystość jednego z najpiękniejszych miejsc Opolszczyzny. Na uczestników czekają również dodatkowe atrakcje.

Choć może wydawać się inaczej, od wielu lat dzień 22 marca jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Wody – dzień w którym wszyscy możemy przysłużyć się wodom w naszym kraju, będącym naturalnym i wspólnym dobrem. Bez wody nie byłoby życia, a jej wpływ na kształt środowiska jest niebagatelny.

Tegoroczna edycja ŚDW organizowana jest pod hasłem „Przyspieszenie zmian”. Dobrych zmian, przyczyniających się między innymi do poprawy stanu i kondycji wód. Właśnie dlatego Wody Polskie w Gliwicach zapraszają do uczestnictwa w pikniku i akcji sprzątania zbiornika Turawa, która odbędzie się 22 marca. Miejsca wyjątkowego, bo znajdującego się na terenie obszarów Natura 2000.

Współorganizatorami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Gmina Turawa oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Wspierać nas będą również nasi Partnerzy: Straż Pożarna i Policja z Opola, Opolskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa, Fundacja Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” oraz Leroy Merlin z Opola.

Inicjatywa zostanie przeprowadzona również w ramach autorskiej kampanii edukacyjnej PGW Wody Polskie pn. „Wody to nie śmietnik”. Poprzez jej realizację chcemy kształtować poczucie odpowiedzialności społecznej za lokalne środowisko, a także przekazywać wiedzę o dużej skali problemu, którym jest zaśmiecanie rzek i zbiorników wodnych. Woda jest naszym wspólnym dobrem, a negatywne skutki powstałe w wyniku zaśmiecania wód oddziałują również na całe środowisko.

Oprócz sprzątania na wszystkich uczestników czekać będą również dodatkowe atrakcje. Wśród nich wymienić można między innymi pokazy sprzętu ratowniczego oraz pokazy nurkowe, wodne quizy i zagadki z nagrodami, czy lekcje terenowe z ekspertami. Jednym z gości wydarzenia będzie również puchacz – mieszkaniec Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom niezbędne środki ochrony osobistej (worki i rękawiczki).

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Turawy, okolic oraz całej Opolszczyzny. Wspólnie możemy zadbać o dobro naszych wód!

 

Przewiń do góry