Plakat bezpieczeństwo-1.jpeg

 

Tożsamość w dzisiejszych czasach stałą się w środowiskach przestępczych bardzo pożądanym „towarem”. Najpopularniejsze sytuacje posługiwania się cudzym lub podrobionym dokumentem:

• próby wyłudzenia kredytów i pożyczek,
• wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (chęć unikania opłat, kradzież wyposażenia, znalezienie miejsca na prowadzenie działalności przestępczej),
• kradzieże samochodów lub innych rzeczy z wypożyczalni,
• zakładanie fikcyjnych firm – np. do wyłudzania kredytów i dokonywania przestępstw podatkowych.

W kontekście dokumentów tożsamości warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• nie zostawiać dokumentów w zastaw (np. w wypożyczalniach),
• nie zostawiać dokumentów bez opieki – np. w samochodzie,
• nie pozwalać na wykonywanie zdjęć czy kserokopii dokumentów w miejscach nie zaufanych, gdzie nie przykłada się najwyższych starań w celu zabezpieczenia takich danych,
• podczas wakacji nie zostawić dokumentów w hotelu, pensjonacie, namiocie czy chociażby na plaży, • przygotować w bezpiecznym miejscu kserokopie swoich dokumentów lub zapisz ich numery seryjne, aby ułatwić i przyspieszyć ich zastrzeżenie; kserokopie należy przechowywać w innym miejscu niż oryginalne dokumenty,
• zawsze należy uważać na kieszonkowców. Codziennie dokonuje się miliony różnych operacji gospodarczych. Dbajmy o swoje dokumenty, gdyż zagubienie lub utrata któregokolwiek z nich może mieć bardzo przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela – zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie skradzionych dokumentów tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU UTRATY LUB KRADZIEŻY DOKUMENTÓW?

Poniżej przedstawiamy schemat, jaki  należy wykonać w wyżej zaistniałej sytuacji:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (lista banków dostępna jest tutaj: https://DokumentyZastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/).
  • Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
  • Najłatwiej to zrobić osobiście w swoim oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
  1. Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
     
  2. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
    - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

 

WAŻNA INFORMACJA !

W systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Dlatego, utracone dokumenty tożsamości powinny zastrzegać w bankach nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które nigdy nie korzystały lub już nie korzystają z usług bankowych (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Opublikował(a): 
Data publikacji:
 09-11-2021 15:13

Przewiń do góry