Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

W dniu 13 marca 2020 roku Rząd Polski ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.

Od niedzieli zostają zamknięte granice kraju dla cudzoziemców. Polscy obywatele wracający z zagranicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe. Transport  krajowy autobusowy, lotniczy i kolejowy będzie dział normalnie.

Ograniczenie zostanie funkcjonowania galerii handlowych (pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). Zamknięte zostaną kluby, puby, restauracje i kasya. Będą one mogły jednak nadal świadczyć usługi na dowóz i na wynos. Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe, bankomaty pozostają otwarte. Robienie dużych zapasów i wykupywanie towarów ze sklepów nie jest potrzebne.

Kolejna ważna decyzja to zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Dotyczy to także zgromadzeń państwowych i religijnych. Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo.

Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież, prosi się o spędzenie czasu najbliższych dni, tygodni w domu. Apeluje się do pracowników o to, aby w miejscu pracy zachowywali ścisłe zasady higieny. Jest to niezwykle ważne: po prostu mycie rąk i dezynfekcja.

Rząd przesuwa terminy różnych obowiązków administracyjnych - składania deklaracji podatkowych, różnych płatności, np. podatku od nieruchomości. Tak, żeby nie trzeba było wychodzić z domu do końca marca.

Wójt Gminy Turawa
Dominik Pikos

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.