Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Kiermasz świąteczny

To właśnie pierwsza niedziela adwentu stała się okazją do zorganizowania kiermaszu świątecznego w Węgrach. Impreza o charakterze kulturalnym, powoli, na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń naszej gminy. W tym roku pierwszy raz korzystaliśmy z gościnności mieszkańców i strażaków z Węgier. Sala OSP w pierwsze, grudniowe popołudnie niemal pękała w szwach. Przed remizą, na straganach, w ogrzewanym namiocie można było kupić ozdoby świąteczne, kulinarne specjały i wieńce adwentowe. Na scenie, w sali OSP, od godziny piętnastej rozpoczęły się występy artystyczne. Pierwsze, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiły dzieci z przedszkola w Węgrach. Kolejnym punktem programu był występ taneczny o tematyce świątecznej zespołów z Turawy:  Cyraneczek i Jezioranek. Po nich przyszedł czas na prezentacje umiejętności dzieci i dorosłych ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Węgrach. Piękne przedstawienie o tym jak trudno wejść do nieba skupiło przed sceną bardzo wiele osób. Dzieci prezentowały również talenty wokalne. Dodatkowo szkoła zaprosiła do pokazu grupę trenującą Capoeirę – brazylijską sztukę walki, przybliżając równocześnie i zachęcając do uprawiania tego sportu. Po występach przeprowadzone zostały warsztaty dla dzieci. Kulminacyjnym momentem kiermaszu było spotkanie z Mikołajem, który wspaniale w swoim programie animacyjnym, zabawił wszystkie, zgromadzone dzieci. Na uśmiechniętych twarzach dzieci malowały się rumieńce od zabaw i konkursów. Oczywiście zakończeniem tego spotkania było rozdawanie prezentów, a że była to pierwsza niedziela adwentu, dzieci otrzymały kalendarze adwentowe. W czasie kiermaszu można było także spróbować tradycyjnego, śląskiego deseru, czyli „Śpajzy Omy”. Deser ten zdobył w czasie Poznańskich Targów zaszczytny tytuł „Perły 2019”, za co panie Lidia Fronia i Irena Wala otrzymały z rąk Wójta Gminy Turawa Dominka Pikosa listy gratulacyjne i podziękowania w obecności wszystkich zgromadzonych osób. Zwieńczeniem kiermaszu był klimatyczny występ orkiestry dętej OSP Węgry.

Sądząc, po liczbie zgromadzonych mieszkańców naszej gminy, kiermasz można uznać za udany, za co bardzo serdecznie dziękuję pani Sołtys i zarazem Radnej Róży Wieczorek, wszystkim strażakom OSP Węgry, dyrekcji i opiekunkom przedszkola z Węgier, prezesowi, dyrekcji, nauczycielom i Radzie Rodziców Społecznej Szkoły Podstawowej w Węgrach, Pani Ewelinie Tomechnie i wszystkim zaangażowanym w organizację kiermaszu osobom. Bez pomocy tych osób organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa. Dziękuję też wszystkim artystom i ich opiekunom za wspaniały program artystyczny, który zaprezentowali zgromadzonym na kiermaszu mieszkańcom gminy. Przedsięwzięcie oczywiście nie miałoby racji bytu, gdyby nie wsparcie finansowe Urzędu Gminy Turawa. Życząc wszystkim spokojnych świąt już teraz zapraszam za rok na kolejny kiermasz.

Adam Bochenek

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.