Tegoroczne świętowanie zorganizowała społeczność Kadłuba Turawskiego z sołtysem Ernestem Grzesikiem na czele. Dożynki zbiegły się z przypadającym w tym roku 150-leciem kościoła oraz obrazu Matki Bożej Różańcowej w Kadłubie Turawskim. Dlatego też sobota była dniem częściowo poświęconym mieszkańcom, ale i zorganizowanym przez mieszkańców tej miejscowości. Nie mogło zabraknąć przeglądu zespołów ludowych działających na terenie gminy, od którego zaczęło się świętowanie. W swoich programach zaprezentowali się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ligocie Turawskiej oraz przedszkolaki i uczniowie z Kadłuba Turawskiego. Niezwykle barwne inscenizacje oraz śmieszne dialogi przyciągnęły pod dożynkowy namiot całe pokolenia mieszkańców. Gwoździem sobotniego programu było jednak przedstawienie, w którym wzięło udział bez mała czterdziestu mieszkańców Kadłuba. To była sentymentalna podróż, która na tle istnienia kościoła przedstawiła 150 lat z życia mieszkańców. Opowiedziana ze szczegółami historia ukazała silne przywiązanie mieszkańców do ich historii i szacunek do przodków, którzy mieszkali i tworzyli tutaj społeczność przez te wszystkie lata. Dbając o realizm wydarzeń, nie zabrakło w scenariuszu sceny malowania obrazu, a jako scenografii użyto makiety kościoła. Po przedstawieniu, w ramach projektu „Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno – edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa” zorganizowany został dla dzieci blok quizów i zadań związanych z ekologią i segregacją odpadów. Zwieńczeniem pierwszego dnia była zabawa do późnych godzin nocnych.

 

Niedziela rozpoczęła się uroczystą mszą św. dziękczynną którą celebrował  Ksiądz Biskup Rudolf Pierskała w kadłubskim kościele. Krótko po trzynastej ruszył między domostwa korowód dożynkowy, meldując się po chwili w głównym miejscu obchodów, czyli namiocie dożynkowym. Po poświęceniu koron, którego dokonał ks. Sławomir Pawiński, starostowie dożynek Państwo Marzena i Roland Panicz przekazali chleb dożynkowy Wójtowi Gminy Turawa Dominikowi Pikosowi. W części oficjalnej nie mogło zabraknąć oficjalnych przemówień i podziękowań. Głos zabrał również Starosta gminy Dřevohostice Petr Dostal, który przyjechał na naszą uroczystość wspólnie z delegacją. Tradycyjnie Wójt nagrodził statuetkami zasłużonych mieszkańców naszej gminy w następujących kategoriach:

ROLNICY: Mirela i Robert Grysczyk, Marzena i Roland Panicz, Violetta i Roman Skiba, Maria i Teodor Moch, Robert Konieczko

SPORT: Piotr Kielar, LZS Ligota Turawska, Roman Morawiec, Daria Skiba

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA: Mental Relax House – Witalij Teńkow, CH Turawa Park – dyrektor Agnieszka Pyzanowicz-Francke, Ireneusz Rachwalik

KULTURA: Ewelina Tomechna, Beata Kupka

PROMOCJA GMINY: Jacht Klub Opolski, Kazimierz Mazur, PZW Oddział Opole, Nadleśnictwo Turawa

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA: Robert Pastuszczak, Gminne Koło PZW Turawa, Waldemar Czech, Maria Kula

UCZNIOWIE – NAUKA: Morcinek Gabriel, Buczek Magdalena, Pikos Emilia, Kubis Juliana, Sochor Paulina

UCZNIOWIE – SPORT: Krawczyk Katarzyna, Gontarz Natalia.

Rozdano również nagrody w konkursie Turawskie Ogrody, które przypadły: I miejsce – Beniamin Lotko z Węgier, II miejsce Paweł Kołodziej z Kotorza Małego oraz III miejsce Edyta Pawuś z Kadłuba Turawskiego.

Ceremonię wręczenia statuetek zakończył występ Darii Skiby z Kadłuba Turawskiego, która zdobyła w tym roku tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w tańcu mażoretkowym oraz Piotra Kielara tegorocznego mistrza świata w kategorii U-18 we freestyle’owym footbalu, czyli ekwilibrystycznym żonglowaniu piłką. Po tych występach nadszedł czas na część artystyczną, którą uatrakcyjniły zespoły: Brygida i Robert Łukowscy, Blue Party oraz kabaretowy występ Grzegorza Stasiaka. Podobnie jak pierwszego dnia dzień kończyła zabawa taneczna.

 

Kolejne Dożynki Gminne przechodzą do historii. Ogromu pracy i zaangażowania organizatorów oraz mieszkańców nie da się w żaden sposób wycenić, ale należy mocno docenić. Przygotowania do zaledwie dwóch dni świętowania trwały kilka miesięcy, ale mimo niezbyt sprzyjającej aury należy je uznać za udane. Podziękować tez należy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli organizację tej imprezy. Chociaż znaczna część środków pochodziła z budżetu Urzędu Gminy Turawa, to bez dodatkowego wsparcia finansowego i rzeczowego ludzi dobrej woli organizatorom byłoby znacznie trudniej przyczynić się do celebrowania święta plonów naszej gminy.

DSC00601.jpeg

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 17-09-2019 12:08

Modyfikował(a): Magdalena Sadowska
Data modyfikacji:
 17-09-2019 14:02
Przewiń do góry