Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Intensywne witanie lata w Zawadzie

Festyn „Lato w Zawadzie” jest wydarzeniem z tradycjami. Organizowane jest ono od 2003 roku. Początków  imprezy należy szukać jeszcze wcześniej. Dzisiejsze „Lato w Zawadzie” czerpie, bowiem z organizowanych przed 2003 rokiem festynów i pikników sołeckich oraz imprez sportowych a także z biesiad strażackich.

Nasz festyn to od lat propozycja zarówno dla mieszkańców Zawady, mieszkańców innych miejscowości gminy Turawa, ale także dla całej okolicy! Podczas dwóch dni zabawy na uczestników oprócz samej biesiady pod namiotem czekało wiele propozycji z obszaru sportu, rekreacji, pokazów, animacji, muzyki i szeroko pojętej rozrywki.  

       Goście mogli uczestniczyć w wieloboju piłkarskim, w którym m.in. należało się wykazać umiejętnościami strzeleckimi. Najlepszą celnością w strzałach piłką do dmuchanej tarczy w kategorii dzieci popisał się Tomasz Mrocheń, drugi był Kacper Świerc, a trzecie miejsce przypadło Biance Okoczuk.  W sobotę rozegrano także tradycyjny turniej piłki nożnej drużyn sześcioosobowych „o Puchar Lata w Zawadzie”. 1 miejsce zdobyła drużyna „Kotórz Mały - Nowe Rozdanie”, 2 miejsce zajęła ekipa „Bandura - usługi remontowo - budowlane”, a 3 drużyna „Grub & Max Zawada”. W turnieju uczestniczyły również drużyny:  „Horizon systemy alarmowe”,  „Gang Grubego” i „Ciesielstwo Woźny Kotórz Wielki”.  

       Dla uczestników przygotowano też warsztaty pierwszej pomocy, najmłodsi mogli wziąć udział w animacjach. Była też okazja do obserwowania strażackich zmagań w turnieju Wasserball. W tym wydarzeniu wzięły udział cztery reprezentacje Ochotniczych Straży Pożarnych z okolicy. Zwyciężyła drużyna OSP Kadłub Turawski, 2 miejsce zajęła ekipa OSP Zawada, 3 miejsce zajęli strażacy z OSP Luboszyce, a 4 miejsce przypadło druhom z OSP Bierdzany.

        Odwiedzający Zawadę mieli również okazję uczestniczyć w koncertach (wystąpili: Lukas & Grzegorz Duo, Podopieczni Ogniska Artystycznego „Preludium” i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie) oraz biesiadzie (wystąpili: Zuzanna Herud, Kabaret Wesoły Masorz i zespół Brygida i Robert Łukowski).  

        Panie mogły ponadto skorzystać z profilaktycznych badań mammograficznych organizowanych przez Oddział NFZ w Opolu we współpracy z Gminą Turawa. Przy tej okazji chętni mogli też złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Każdy, kto nas odwiedził mógł się też bawić w wesołym miasteczku, a także zatańczyć na wieczornych zabawach tanecznych (zagrali: zespół New Stars, DJ Blucase, zespół Metron).

        W tym roku w ramach wydarzenia towarzyszącego zaprosiliśmy miłośników motoryzacji do wzięcia udziału w „I Letnim Zjeździe Samochodów Zabytkowych i Motocykli Wszelkich”, który otwarliśmy przejazdem ulicami Zawady w sobotnie popołudnie, a goście mogli jeszcze w niedzielę na parkingu z bliska podziwiać pojazdy. Podczas Zjazdu wybrano najpiękniejszy samochód i motocykl. Z grona pojazdów najpiękniejszym samochodem wybrano auto Tomasza Wojtakowskiego, a najpiękniejszym motocyklem motor Krzysztofa Golenia.

         Podczas festynu Salon Samochodowy Hyundai Opole zaprezentował również najnowsze modele tej marki konfrontując niejako historię motoryzacji z aktualnymi i przyszłymi trendami. Goście porównując nowoczesne rozwiązania i pojazdy uczestniczące w Zjeździe sami mogli zdecydować czy skłaniają się ku starej czy też nowej „wersji” motoryzacji. Wśród atrakcji towarzyszących nie mogło rzecz jasna zabraknąć tradycyjnych już u nas darmowych przejażdżek na kucykach organizowanych przez „Stajnię Zawada”. W niedzielę, jak w poprzednich latach częstowaliśmy gości śląskim „kołołcem”, a dzięki firmie Elektro-Serwis Ochentel także parzoną na miejscu kawą. Elektro-Serwis przekazał również dla Pań serwujących kołacz i kawę w koszulki z motywem słoneczka – logotypu festynu. Koszulki zostają u nas na przyszły rok. Dziękujemy! 

Aura w tym roku  nas nie rozpieszczała, a warunki pogodowe zmieniały się bardzo intensywnie. Tym bardziej cieszy nas to, że goście dopisali i mimo niepewnej pogody zdecydowali się odwiedzić Zawadę. Wśród gości oprócz mieszkańców Zawady i najbliższej okolicy byli stali bywalcy, którzy na nasz festyn przyjeżdżają od lat, spotkaliśmy np. gości z Jełowej, którzy tu lato witają od 10 lat.

Festyn Lato w Zawadzie jak mieliśmy się okazję przekonać jest dobrą letnią propozycją dla mieszkańców całej okolicy, aby nie wyjeżdżając daleko - móc fajnie i razem spędzić wakacyjny weekend.

Imprezę zorganizował Komitet Organizacyjny, który tworzą

Sołectwo Zawada – sołtys i Rada Sołecka, Gmina Turawa, LZS Zawada, OSP Zawada, Radni Gminni z Zawady, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim - Koło DFK Zawada, Stowarzyszenie „Nasza Zawada”, a także indywidualni Członkowie: Jan Blasczyk, Ruta Długosz, Monika Moczko, Ewa Kulawik, Joanna Knopp, Justyna Knopp,

Lucja Malek, Marianna Stych, Joachim Klotka, Marek Długosz

oraz wszyscy Zaangażowani Mieszkańcy Zawady  

we współpracy z

Publiczną Szkołą Podstawową w Zawadzie oraz Ogniskiem Artystycznym „Preludium”.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom i ich przedstawicielom oraz osobom indywidualnym  skupionym w Komitecie i innym wspierającym nas także poza nim, które wspomogły organizację imprezy swoją pracą i zaangażowaniem poczynając od spotkań i prac organizacyjnych, prac przygotowawczych, zakupów, logistyki, przygotowania placu, transportu namiotu i jego montażu, przygotowania dekoracji, poprzez sprawną realizację zadań w ciągu trwania festynu (wydarzenia towarzyszące, obsługa, zaopatrzenie, przygotowanie i serwowanie ciasta i kawy, utrzymanie porządku i czystości, zabezpieczenie elektryczne, udostępnienie pomieszczeń na potrzeby organizacyjne, etc.) aż do prac przy demontażu, namiotu, sprzątaniu placu, itp.). Dziękujemy również za włączenie się w prace przedstawicielom młodzieży z Zawady. Osobiście chciałbym podziękować też członkom Rady Sołeckiej: Sabinie Okos, Natalii Skieresz, Januszowi Szymańskiemu, Krzysztofowi Langner, Krystianowi Kulawik, Stefanowi Połoneckiemu, Adrianowi Brandt, Kamilowi Zgorzelskiemu, Krystianowi Pikos oraz radnym gminnym z Zawady Sebastianowi Moczko i Arturowi Pikos za pracę, jaką wykonaliście Państwo od momentu planowania imprezy, a potem wspólnie podczas jej realizacji w ramach Komitetu.

Państwa - Wszystkich zaangażowanie i co ważne wspólne działanie umożliwiło przygotowanie festynu „Lato w Zawadzie”.

Za współorganizację wydarzenia i za kontynuację dobrej praktyki współpracy przy realizacji podobnych projektów zapoczątkowanej w poprzednich latach bardzo dziękujemy Gminie Turawa ze strony, której mogliśmy liczyć na wsparcie, a także pomoc merytoryczną pracowników Urzędu Gminy. Miło nam było również gościć na festynie Zastępcę Wójta Gminy Turawa Panią Marię Bochańską.    

Podziękowania kierujemy również do Parafii p.w. św. Floriana w Zawadzie za wsparcie w poinformowaniu parafian i gości o wydarzeniu.

Za objęcie patronatem medialnym naszej imprezy dziękujemy portalowi informacyjnemu opowiecie.info a za zainteresowanie również Turawa TV, Radiu Opole i Radiu Doxa.

Wszystkim bez wyjątku raz jeszcze dziękujemy!

W imieniu wszystkich organizatorów

Sebastian Klotka
sołtys Sołectwa Zawada

 

 

Autorami zdjęć  są: redakcje opowiecie.info (Fot. Tomasz Chabior), Radia Opole (Fot. Mariusz Chałupnik), Turawa TV oraz organizatorzy festynu.

 

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.