logotypy-pikniki.jpeg

W dniu 26 kwietnia 2019r. na terenie Gminy Turawa odbyła się akcja „Sprzątania Świata” w ramach partnerskiego projektu pn. „Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

W akcji wzięły udział placówki oświatowe z terenu Gminy Turawa: uczniowie i przedszkolaki, Nadleśnictwo Turawa, Sołectwo Turawa, Remondis Opole Sp. z o.o. oraz Areszt Śledczy w Turawie. Jest to druga edycja realizowana w ramach w/w Projektu.

Placówki, które uczestniczyły w sprzątaniu:

 • Szkoła Podstawowa Osowiec,
 • Szkoła Podstawowa Zawada,
 • Szkoła Podstawowa Ligota Turawska wraz z Oddziałem przedszkolnym
 • Szkoła Podstawowa Bierdzany,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgrach,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Kadłubie Turawskim,
 • Publiczne Przedszkole w Kotorzu Małym,
 • Publiczne Przedszkole w Turawie,
 • Publiczne Przedszkole w Bierdzanach,
 • Publiczne Przedszkole w Zawadzie,
 • Publiczne Przedszkole w Węgrach,
 • Niepubliczne Przedszkole Kubusiowa Akademia w Rzędowie.

Razem: 632 uczniów i przedszkolaków.

W ramach działania uczestnicy sprzątania otrzymali materiały do sprzątania: odpowiedniej kolorystyki worki na odpady oraz rękawice ochronne.  Sprzątaniem objęte zostały następujące tereny: obrzeża Jeziora Dużego (brzeg południowy), Jeziora Średniego oraz Małego, obrzeża lasów, pobocza dróg leśnych oraz poszczególne miejscowości Gminy Turawa.

Dzięki współpracy przy akcji Aresztu Śledczego w Turawie zostały posprzątane tereny leśne wokół Jeziora Małego, Jeziora Dużego oraz Jeziora Średniego. Natomiast Sołectwo Turawa posprzątało Turawę i okolice Turawy.

Zakup materiałów  był możliwy dzięki dotacji z projektu „Wspólna akcja segregacja - działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa”.  Odbiór odpadów zapewniła bezpłatnie firma Remondis Opole.

Głównym przesłaniem zorganizowanej akcji jest promocja prawidłowej gospodarki odpadami oraz zasad segregacji odpadów, czyli czyste środowisko wokół nas.

Dodatkowo z tytułu sprzątania oraz realizacji własnego projektu Nadleśnictwo Turawa przekazało sadzonki drzew, które zostały posadzone przez uczniów na terenie Gminy Turawa. Nadleśnictwo Turawa poprzez sadzenie drzewek bierze udział w akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Narodowe Sadzenie Lasu #sadziMY.

Do sadzenia drzewek włączyły się wyżej wymienione placówki oświatowe jak również: Dom Dziecka w Turawie, WiK Turawa Sp. z o.o., Sołectwo Kotórz Mały, Sołectwo Kotórz Wielki, Sołectwo Turawa, Sołectwo Węgry, Sołectwo Bierdzany i Sołectwo Zawada. Łącznie posadzono: 600 drzewek.

Na terenie Szkoły Podstawowej w Osowcu w „EKOKLASIE POD CHMURKĄ” odbyła się prelekcja na temat właściwej gospodarki odpadami. Uczniowie placówki wykazali się dużą wiedzą z zakresu ochrony środowiska, recyklingu oraz właściwej segregacji odpadów. Działania edukacyjne zostały przeprowadzone przez pracowników Urzędu Gminy Turawa w ramach Projektu „Wspólna akcja segregacja”.

Uzupełnieniem tych działań była wizyta w „EKOKLASIE POD CHMURKĄ” Przedstawiciela Nadleśnictwa Turawa, który przedstawił uczniom jak należy prawidłowo zasadzić drzewka.

Bierdzany 1.jpeg Bierdzany 2.jpeg
Osowiec 1.jpeg Węgry 1.jpeg
Bierdzany 3.jpeg Węgry 2.jpeg
20190426_105823.jpeg 20190426_110417.jpeg

Projekt pn.: „Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa” Umowa nr RPOP.05.02.00-16-0023/17-00 z 21.08.2018r.

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 30-04-2019 07:17

Modyfikował(a): Magdalena Sadowska
Data modyfikacji:
 30-04-2019 08:25
Przewiń do góry