Stowarzyszenie "Nasz Zakrzów Turawski" wraz z Lokalną Grupa Działania "Kraina Dinozaurów" w współpracy z Stowarzyszeniem  Mieszkańców i Przyjaciół Bierdzan w dniach 30.09 -01.10.2017 zorganizowały dwudniowy spływ kajakowy wraz z imprezą integracyjno-rekreacyjną. Inicjatywę tą realizowano w ramach projektu grantowego "Nas łączy rzeka" będącego w swym założeniu reakcją na słabe strony obszaru objętego LSR: niewystarczająca świadomość mieszkańców zasobów przyrodniczych, kulturowych, historycznych, potrzeby ich ochrony oraz możliwości wykorzystania do przygotowania oferty rekreacji i turystyki; niedostateczna oferta zagospodarowania wolnego czasu; niski stopień integracji obszaru LGD. Jednocześnie jej realizacja będzie próbą wykorzystania mocnych stron jakimi są i uwarunkowania środowiskowo-geograficzne: jednym z najważniejszych wyróżników obszaru LGD jest jego różnorodność przyrodniczo-krajobrazowa, a zwłaszcza jego zasoby wodne z rzeką Mała Panwią i Jeziorami Turawskimi. 
Pierwszy etap spływu rzeką Mała Panew rozpoczął się na terenie Gminy Zawadzkie i prowadził do przystani Dzika Chata na skraju miejscowości Kolonowskie. Piękna wczesnojesienna pogoda zachęcała do wysiłku z wiosłem ręku, zwłaszcza, że o tej porze roku rzeka jest spokojna, bez gwaru rzesz letnich turystów. Pozwala to w pełni delektować się pięknem otaczającej przyrody. Wiele osób uczestniczących w spływie nie spodziewało się, że Mała Panew i spływ nią mogą dostarczy aż tylu wrażeń. 
Po dotarciu na miejsce na wytrwałych kajakarzy czekał obiad, a po godz. 18 rozpoczęła  się impreza integracyjno-rekreacyjna, podczas której jej uczestnicy rywalizowali w różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych m.in. jeździe na byku, czy walce sumo w specjalnych strojach. Dla najodważniejszych czekała niespodzianka – spływ nocny przy świetle latarek czołówek. Na uczestnikach spływ ten wywarł duże wrażenie - jak podkreślali, nigdy nie widzieli tak tajemniczej i przejmująco cichej rzeki, zupełnie innej niż za dnia. Uczestnicy tej nocnej eskapady dzielili się swoimi wrażeniami z innymi przy ognisku. W ramach dodatkowych atrakcji gospodarz umożliwił uczestnikom imprezy skorzystanie z bani oraz sauny, co w nieco chłodny wieczór stanowiło nie lada gratkę.
Następnego dnia czekał na uczestników kolejny etap spływu, podczas którego dotarli oni do miejscowości Krasiejów (gm. Ozimek) przybijając do brzegu tuż przed bystrzem zwanym Czarnym Dołem. Po posiłku uczestnicy przejechali na trzeci, ostatni etap spływu prowadzący przez Gminę Turawa. Spływ zakończył się w miejscowości Węgry, gdzie kajakarzy przywitała niezwykle oryginalna postać. Na uczestników czekał poczęstunek , w ramach którego można było spróbować przygotowanych na miejscu placków kartoflanych z blachy (produktu wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych).
Tu również odbyło się podsumowanie dwudniowej imprezy podczas, której organizatorzy zaoferowali uczestnikom ciekawą i oryginalną formę rekreacji, w oparciu o jeden z głównych atutów i wyróżników obszaru LGD jakim jest turystyka kajakowa. Ponad to rzeka Mała Panew przepływa przez większość gmin należących do LGD, w związku z czym stanowić może jeden z najważniejszych czynników integrujących mieszkańców i podmioty z terenu LGD. I trzeba przyznać, że ta integracja nastąpiła, nawiązały się nowe znajomości, a wszyscy uczestnicy z chęcią wezmą udział w podobnej imprezie w przyszłości.
Projekt „Nas łączy rzeka” zrealizowano w ramach projektu grantowego „Z dinozaurem w terenie” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” PROW 2014-2020. Projekt ma na celu organizację 15 wydarzeń rekreacyjno-sportowych na terenie objętym LSR Krainy Dinozaurów w celu zwiększenia integracji mieszkańców i poczucia przynależności do obszaru oraz jego promocję.

 

loga_cały_dół.jpeg

 

Opublikował(a): 
Data publikacji:
 24-10-2017 14:46

Modyfikował(a): 
Data modyfikacji:
 25-10-2017 09:02
Przewiń do góry