W dniach 30.06 -2.07 delegacja z Gminy Turawa gościła w partnerskiej gminie Saalfelder Höhe. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przyjęci obiadem, po którym czekała nas niespodzianka w postaci przejażdżki kolejką Max und Moritzbahn. Na trasie znajduje się kilka wysokich na kilkadziesiąt metrów wiaduktów, z których roztacza się piękny widok na okolicę. Warto nadmienić, że wspomniana trasa kolejowa powstała w XIX wieku i służyła zaopatrzeniu fabryki porcelany oraz huty stali. Po latach świetności trasa zarosła krzewami i drzewami i nie nadawała się do użytku. Stan ten trwał do momentu, gdy lokalne stowarzyszenie postanowiło ja oczyścić i zaoferować turystom wycieczki drezynami.
Wieczorem mieliśmy okazje porozmawiać z Burmistrz Saalfelder Höhe Torstenem Scholz o procesie przyłączenia naszej partnerskiej gminy do sąsiadującego miasta Saalfeld. Przyczyną tego jest malejąca liczba mieszkańców Saalfelder Höhe, która spadła poniżej 3 tysięcy. Poniżej Tej liczby gmina jest z mocy prawa przyłączana do gminy sąsiadującej. Świadoma tego nasza gmina partnerska sama zapoczątkowała proces połączenia obu gmin, dzięki czemu w toku długich negocjacji udało się je uzyskać wiele wymiernych korzyści  dla mieszkańców.
Następnego dnia udaliśmy się do miasta Saalfeld, gdzie mieliśmy okazje poznać burmistrza tego miasta - Matthiasa Graul, który oprowadziła nas po zabytkowym ratuszu z 1537 r. W trakcie rozmowy burmistrz Saalfeld zadeklarował, ze zrobi wszystko aby utrzymać dotychczasowa współpracę partnerską między Saalfelder Höhe a Turawą. Później udaliśmy się do parku rozrywki Feengrotten (Grot Wróżek). Jego główną atrakcją i tematem przewodnim są pozostałości po kopalni, w której wydobywano łupek ałunowy. Wewnątrz mogliśmy się zapoznać z ekspozycją obrazująca pracę górników w czasach funkcjonowania kopalni. Jednak największe wrażenie wywarły na nas ogromne jaskinie wypełnione wodą, w których różnego rodzaje formacje skalne przybierają fantastyczne kształty ( w tym wróżek – stąd nazwa całego kompleksu). Wieczorem czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – zwiedzanie miasta Saalfeld w towarzystwie  przewodników ubranych w historyczne stroje, którzy oprowadzali nas po najciekawszych zabytkach Saalfelder.
Następnego dnia, dziękując serdecznie naszym niemieckim partnerom za gościnę, wyruszyliśmy w drogę powrotna do Polski.

 

Opublikował(a): 
Data publikacji:
 15-09-2017 10:06

Przewiń do góry