Tegoroczne, gminne święto dziękczynienia za plony i obfitość łask Bożych przypadło na drugi tydzień września i zbiegło się z obchodami 555 – lecia sołectwa Ligota Turawska, które było jednocześnie gospodarzem dożynek. Uroczystości zaplanowano na trzy dni, dlatego też nietypowo świętowanie rozpoczęło się w piątek od przeglądu zespołów działających na terenie naszej gminy. Gości powitał Wójt Gminy Turawa Pan Waldemar Kampa i gospodyni tegorocznego święta Sołtys Pani Danuta Matysek. Po krótkim przywitaniu na scenie pod namiotem rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwszy wystąpił  zespół Heimatglocken z Kotorza Małego, po nim Wengerner Echo z Węgier, kolejne były Jaźwinki z Bierdzan, a kończyła występy parafialna, dziecięca orkiestra dęta z Ligoty Turawskiej. Cztery zespoły na jedenaście sołectw tworzących Gminę Turawa, to nie jest powalająca ilość. Co prawda, pamiętać jeszcze trzeba o orkiestrze z Węgier,  która z uwagi na dużo wcześniej umówiony, charytatywny występ w Opolu, nie mogła wziąć udziału w przeglądzie. Nie każdy zespół musi być przecież folklorystyczny, czy też muzyczny, dlatego zachęcamy do próbowania swoich sił na scenie i tworzenie grup i zespołów skupiających mieszkańców gminy. Po przeglądzie wystąpiła orkiestra dęta z Szemrowic, a na zakończenie swój biesiadny występ zaprezentował artysta Tolo, który wspólnie z dj-em Wasylem i Marcinem Wilczkiem zabawiali publiczność.

 

Obchody 555 - lecia sołectwa przypadły na sobotę, a rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Ligocie Turawskiej. Następnie uroczystości przeniosły się pod namiot dożynkowy, gdzie po krótkiej części oficjalnej swój talent zaprezentowały dzieci ze szkoły w Ligocie Turawskiej. Ze swoimi specjalnie przygotowaniami życzeniami przyjechały również inne sołectwa naszej gminy w ciekawy i wesoły sposób prezentując to, co przygotowały dla jubilatów. Mieszkańcy Ligoty Turawskiej odwdzięczyli się wszystkim widowiskiem satyrycznym, które zaprezentowali na scenie dożynkowej. Na zakończenie części artystycznej wystąpił Piotr Szefer. Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych była zabawa dożynkowa.

 

Główne uroczystości Dożynek Gminnych A.D. 2017 odbyły się w niedzielę, a rozpoczęły się uroczystą, dziękczynną mszą św. koncelebrowaną przez Biskupa Antoniego Rajmana. W mszy św., oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Turawa, wzięli również udział przedstawiciele gmin partnerskich z Dřevohostic na czele ze Starostą Petrem Dostalem oraz z gminy Saalfelder Höhe na czele z Bürgermeistrem Thorstenem Scholtzem. Po mszy św. ok. godz. 13-ej wyruszył barwny korowód dożynkowy, składający się z delegacji wszystkich sołectw naszej gminy oraz bardzo pomysłowo przebranych uczestników tzw. „wesołego korowodu”. Część oficjalną rozpoczął Wójt Gminy Turawa, odbierając wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Turawa Pana Arturem Gallusem, chleb dożynkowy, z rąk starostów dożynkowych Pani Beaty Wodniok i Pana Adriana Koj. Święcenia chleba oraz koron żniwnych dokonał Biskup Antoni Rajman. Ważną częścią oficjalnych uroczystości było wręczenie statuetek i dyplomów dla osób wyróżnionych w poniższych kategoriach: rolnicy: państwo Renata i Joachim Leś, Irena i Rudolf Grzesik, Teresa i Benedykt Frencek, Jadwiga i Krzysztof Dawid, Teresa i Krystian Lipp, Sabina i Adrian Koj, Beata i Sebastian Wodniok, Katarzyna i Norbert Grzesik, Aneta i Krystian Buczek, Marzena i Alfred Farys oraz bracia Jerzy i Krzysztof Grysczyk; działalność gospodarcza: Restauracja „Marcin” w Zawadzie – Ewa Kozioł, Zakład Wyrobów Metalowych „AGEK” – Ilona i Adrian Grzeschik, Firma Handlowo-Usługowa „ADAŚ” – Adam Morcinek, Gościniec „JAGODA” – Jadwiga Dawid, TARCO Sp. z o.o.  – Pani Tarkowska Milena Małgorzata oraz Restauracja „Leśny Zakątek” –Maria i Jarosław Krych; kultura: Piotr Jendrzej, Brygida Kansy, Franciszek Henryk Paraszczuk oraz Wiejska Izba Regionalna Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej; sport: Helmut Staś oraz Jędrzej Brożyniak; uczniowie – za najlepsze wyniki w nauce: Adam Panek, Łukasz Simbiga, Irena Kuchta, Julia Pippa, Paweł Hełka, Oliver Skiba, Michał Czech, Juliana Kubis, Emilia Spyra oraz uczniowie – za najlepsze wyniki sportowe: Natalia, Katarzyna Hełka, Marek Wiecha oraz Michalina Pietras.

 

Wręczono również nagrody w konkursie Turawskie Ogrody oraz dla wesołych korowodów. Na tym zakończyła się część oficjalna dożynek, po której ksiądz Hanich zaprezentował swoją książkę, a na deskach sceny namiotu pojawiła się grupa folklorystyczna z Dřevohostic prezentując widowiskowe inscenizacje taneczne ukazujące dawne, tradycyjne tańce i obyczaje. Z południa na zachód przeniosła nas grupa folklorystyczna Wal – Nak z Nakła i Raszowej prezentując tańce regionów Bawarii. W nieco innym, ale również biesiadnym klimacie zaprezentowała się grupa Rudniczanie, która wykonała kilka pieśni. Kolejne artystki, a w zasadzie tancerki, wprowadziły bardzo dużo ożywienia, ponieważ był to występ mażoretkowy, obfitujący w liczne akrobacje, piruety i podrzuty. Na scenie pojawiły się grupy Diament i Delement działające przy Domu Kultury w Ozimku i Tarnowie Opolskim prezentując choreografie, którymi zdobyły tytuł mistrza świata na sierpniowych mistrzostwach w Pradze. Występem wieńczącym część artystyczną ostatniego dnia dożynek był koncert Tomasza Calickiego.

 

Tak w dużym skrócie minęły trzy dni w gościnie u jubilata w Ligocie Turawskiej. Pogoda dopisała, gości również było bardzo wielu, a i na brak wydarzeń, dobrej zabawy, jadła i napitku  nie można było narzekać. Praca do jakiej zmobilizowała mieszkańców swojej i nie tylko swojej wsi, Sołtys Pani  Danuta Matysek przyniosła założony efekt. Imprezę można śmiało nazwać udaną. Na dożynkach i jubileuszu wsi bawiliśmy się trzy dni, ale przygotowania zaczęły się jeszcze w zeszłym roku, to pokazuje ogrom pracy jaki należy wykonać, aby święto plonów Gminy Turawa przebiegło bezpiecznie i w radosnej atmosferze. Jako współorganizatorzy, na ręce pani Sołtys, składamy podziękowania dla Niej osobiście i  zaangażowanych osób w organizację uroczystości dożynkowych.

Do zobaczenia w przyszłym roku na dożynkach w Turawie.

 

Adam Bochenek

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 14-09-2017 10:32

Modyfikował(a): Magdalena Sadowska
Data modyfikacji:
 14-09-2017 10:35
Przewiń do góry