Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Rekreacja, prewencja, historia i pamięć - Marsz Niepodległości

Tegoroczna, trzecia edycja Marszu Niepodległości, zgromadziła na starcie równo setkę uczestników. Rozpiętość wiekowa adeptów nordic walking była bardzo duża, ponieważ najmłodszy uczestnik miał dziewiętnaście miesięcy, a najstarsza uczestniczka 83 lata. Zarówno nasz dzielny maluch, jak również urodzona dużo wcześniej mieszkanka naszej gminy, samodzielnie przeszli trasę. W tym roku krótszy dystans, jaki trzeba było pokonać wynosił 1500 m, natomiast trasa dłuższa, to już 5000 m. Start i meta usytuowane były na O.W. Zajazd Jowisz nad Jeziorem Dużym. Obie trasy prowadziły przez Promenadę nad jeziorem, z tą różnicą, że dłuższa przebiegała czerwonym szlakiem rowerowym przez las i cypel zwany Antoninkiem, a krótsza pozwalała na spacer ul. Biwakową, Pływacką i Harcerską. Impreza nie miała charakteru rywalizacji, chodziło o relaks na świeżym powietrzu, spacer i aktywizację naszych mieszkańców, by w ten sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na szczęście dopisała pogoda i chociaż czuć było jesienny, a nawet już zimowy chłodek, to ważne, że nie padał deszcz i nikt nie zmókł. Tegoroczną imprezę wsparli członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Turawa, którzy rozstawieni na trasie  pomagali w orientacji w terenie. Dodatkowo, jak w roku poprzednim, każdy uczestnik mógł zmierzyć sobie poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze, co miało uświadomić konieczność częstszego wykonywania tych prostych badań. Ważną akcją, jaką łączymy organizując marsz, jest rozdawanie uczestnikom kamizelek odblaskowych i odblasków. To ważne by poruszając się po drogach i po poboczach dróg, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym zakładać kamizelki i wszelkie przedmioty odblaskowe, co poprawia znacznie widoczność takiej osoby, a tym samym wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Po dotarciu na metę na każdego uczestnika czekał Wójt, Pan Waldemar Kampa, który wręczał pamiątkowe medale, zapraszając na herbatkę i posiłek regeneracyjny. Zakończeniem tegorocznego marszu była prezentacja multimedialna połączona z prelekcją na temat budowy Jeziora Turawskiego. Prezentację przygotował i opowiedział historię powstania zbiornika, Pan Jerzy Farys.

Najstarsi i najmłodsi uczestnicy zostali uhonorowani dodatkowo symbolicznymi pucharami i dyplomami. Zapraszamy znów za rok nad malownicze jeziora turawskie, by na sportowo uczcić dzień 11 listopada.

Adam Bochenek

 

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.