Kościół - Bierdzany, rys. Walter Świerc

Drewniany kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach

 

Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach wzniesiono w 1711r. w miejscu starszego, którego istnienie odnotowano już w 1410r. Kościół zbudowany jest na małym wzniesieniu wokół starych drzew. Wewnątrz kościoła znajduje się barokowy ołtarz główny z obrazem patronki.
Mało, kto wie o istnieniu „bierdzańskiej śmierci”. Starsze osoby zamieszkujące Bierdzany w swoich wypowiedziach nieraz używają zwrotu „wyglądasz, jak bierdzańska śmierć”. Tak określa się ludzi chorowitych, słabowitych, bladych. Mieszkańcy nie wiedzieli skąd wziął się ów zwrot. Wszystko się wyjaśniło przy okazji remontu kościoła w 1961r. gdy wśród odnalezionych polichromii/malowideł widniało to przedstawiające „śmierć bierdzańską”. „Najprawdopodobniej w okolicy musiało się wydarzyć coś ważnego, skoro w małym wiejskim kościółku namalowano motyw śmierci”.

 

 

 

 
Kosciół - Zakrzów Turawski, rys. Walter Świerc

 Drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

 

Drewniany zabytkowy kościół w Zakrzowie Turawskim p.w. św. Piotra i Pawła został wybudowany w roku 1759, co potwierdza odlew umieszczony po prawej stronie wieży kościelnej, na którym znajduje się data budowy obiektu. Ciekawostkę stanowi legenda mówiąca o lokalizacji kościoła. Otóż zakupione i zwiezione drewno na budowę kościoła składowane między Ligotą Turawską, a Zakrzowem Turawskim, w ciągu nocy zmieniło swoje miejsce położenia. Mieszkańcy pomyśleli, że ktoś dla kawału przewiózł drewno, dlatego też przewieźli materiał z powrotem na plac budowy. Jednak drewno w tajemniczy sposób znów zmieniło swoje miejsce. Sytuacja ta powtórzyła się parę razy. Kościół, zatem wybudowano tam, gdzie „nieznane siły” ulokowały ów materiał budowlany.

 

 

 

Kościół - Kotórz Wielki, rys. Walter Świerc

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim

 

Również wartym zwiedzenia zabytkiem sakralnym jest kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim, który wybudowano za sprawą Franciszka i Anny Barbary von Gaschin. Kościół ten wzmiankowany był już w 1447r. Obecny kościół to prawdopodobnie trzecia z kolei świątynia na terenie Kotorza Wielkiego. Pierwszy kościół wg przekazów ustnych zlokalizowany był w okolicy gdzie obecniejest jezioro. Są także informacje na temat innego kościoła (drugiego), który usytuowany był w miejscu dzisiejszej kaplicy grobowcowej, która jest pozostałością prezbiterium. Współczesny kościół został wzniesiony w 1782 roku. Kula pod krzyżem zdobiąca główną wieżę kościoła to „kapsuła czasu”. W jej wnętrzu znajduje się puszka, w której znaleziono dokumenty z czasów budowy kościoła i późniejszych remontów wieży.

 

 

 

 

 


Data publikacji:
 19-01-2015 11:15


Data modyfikacji:
 26-09-2022 09:54
Przewiń do góry