Święto plonów Gminy Turawa
Tegoroczne Uroczystości Dożynkowe w Gminie Turawa odbyły się w miejscowości Węgry w dniach 5, 6 i 7 września. To coroczne święto rolników, święto ludzi pracy, mieszkańców naszej Gminy, udało się sprawnie zorganizować i przeprowadzić dzięki zaangażowaniu komitetu organizacyjnego, na czele którego stała sołtys Węgier Pani Róża Wieczorek, przy współpracy Urzędu Gminy w Turawie.
W piątek w sali OSP w Węgrach odbył się Międzynarodowy turniej Gmin Partnerskich Gminy Turawa w tenisie stołowym, w którym udział wzięli zawodnicy z Gminy Saalfelder Höhe, Dřevohostice oraz Gminy Turawa.
Sobota, jak zawsze, jest dniem, w którym prezentują swój dorobek artystyczny zespoły działające na terenie naszej Gminy. Mogliśmy podziwiać występy zespołów Sonnenkinder, Wengerner Echo, Jaźwinki, Heimatglocken oraz Orkiestry dętej działającej przy OSP w Węgrach. Zanim jednak zaprezentowały się nasze zespoły, to wszyscy obecni mogli wziąć udział w „kulturalnej uczcie muzycznej”, którą zafundowali nam artyści zaproszeni przez Restaurację Rucola w Zawadzie. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchany został koncert utworów operowych, operetkowych i musicalowych, a także dobrze znanych wszystkim piosenek. Całość świetnie poprowadził mistrz Kazimierz Kowalski, znany z Programu Pierwszego Polskiego Radia. Było to wydarzenie bez precedensu na terenie naszej Gminy i przyznać należy, sądząc po zainteresowaniu, że odbywać się ono powinno częściej. Po wszystkich wydarzeniach kulturalno – taneczno – muzycznych można było odprężyć się w tańcu na zabawie dożynkowej, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Niedziela to główne obchody święta plonów. Dzień rozpoczął się od Mszy św. dziękczynnej w Kościele w Węgrach, za obfitość plonów i dobrą pogodę oraz zdrowie mieszkańców.
O godz. 13 - ej ruszył spod remizy OSP w Węgrach barwny korowód koron dożynkowych każdego sołectwa Gminy Turawa oraz prześmieszny pochód przebierańców. Trzeba dodać, że pomysłowość mieszkańców naszej Gminy przerosła nasze wyobrażenia, a tematem wiodącym było w tym roku embargo Rosji na jabłka, czemu wyraźny sprzeciw dało się zauważyć. Rolnicy naszej Gminy zasłużyli w tym roku na przychylność „Nieba” i w związku z tym słońce przypiekało twarze uczestników festynu. Oficjalnego powitania i otwarcia dożynek dokonał Wójt Gminy Turawa Pan Waldemar Kampa oraz Sołtys wsi Węgry Pani Róża Wieczorek. Wójt przywitany i obdarowany został chlebem przez starostów dożynek Państwa Jolantę i Waldemara Sochor z Węgier. Po poświęceniu koron żniwnych Wójt wręczył statuetki osobom zasłużonym z terenu Gminy Turawa, w następujących kategoriach:
- rozwój gospodarstw rolnych:
Sochor Jolanta i Waldemar, Fronia Lidia i Leon, Fronia Dorota i Jan, Ful Renata i Bernard, Komor Anna i Krzysztof;
- wkład w rozwój gospodarczy:
Marcin Bartoń, Jan Żyła – Śląski Dom Sp. z o.o., Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Turawie, PPUH Sabina Nowak – Dorn;
- działalność kulturalna na rzecz mieszkańców:
Maria Kula;
- promocja Gminy:
Agnieszka Żulewska;
- osiągnięcia sportowe:
Jakub Dziuba, Krzysztof Konieczko, Piotr Fronia, Kordian Szymon, Dawid Pech, Łukasz Fuhl, Mateusz Richter, ks. Tadeusz Muc;
- działalność społeczna na rzecz mieszkańców:
Kacper Kadłubowski, Mateusz Smajda, Ks. dr Joachim Waloszek, Biskup Antoni Bonifacy Reimann, O. Błażej Bernard Kurowski;
- działalność kulturalna na rzecz mieszkańców:
Aleksandra Madera, Natalia Łazarz, Karolina Knopp, Joanna Balcer, Marek Wieczorek, Andrzej Powroźnik;
- dla uczniów za osiągnięcia w nauce:
Wiktoria Stępień, Monika Kotynia, Klaudia Balcer, Katarzyna Hełka, Luiza Staś, Martyna Korzeniec, Karolina Wodzińska, Paweł Konieczny, Łukasz Młynek;
- dla uczniów za osiągnięcia w sporcie szkolnym:
Bartłomiej Rachwalik, Jakub Terczyński, Rafał Spyra, Justyna Mrocheń, Dominik Kulig, Tomasz Pyttel, Dominik Stotko, Bartosz Podbrożny.
Ważnym punktem części oficjalnej było przedstawienie i uhonorowanie zaproszonych gości z gmin partnerskich Gminy Turawa. W czasie obchodów zaszczycili nas swoją obecnością nasi przyjaciele z Gminy z Saalfelder Höhe oraz Dřevohostic.
W konkursie na najładniejszą koronę żniwną nie udało się wyłonić najładniejszej korony, ponieważ każda decyzja byłaby krzywdząca dla osób, które napracowały się przy tworzeniu tych dzieł sztuki. Dlatego też wyróżniono wszystkie korony. Wyróżniono też i nagrodzono korowody przebierańców.
Po części oficjalnej rozpoczęło się biesiadowanie pod namiotem z udziałem zaproszonych zespołów muzycznych i tanecznych oraz przy programie przygotowanym przez dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Węgrach. Dzień zakończył się zabawą taneczną.
Data publikacji: 15-09-2014 10:09