x.jpeg

W dniach 20 – 22.06.2014 r. delegacja Gminy Turawa, na czele z Wójtem Gminy Panem Waldemarem Kampą, przebywała na terenie Gminy Saalfelder Höhe, świętując tym samym obchody 10 rocznicy partnerstwa naszych Gmin.

Od samego przyjazdu do naszych przyjaciół, zostaliśmy objęci opieką burmistrza i jego współpracowników, którzy towarzyszyli nam przez wszystkie dni, starając się, by czas spędzony na terenie Ich Gminy był właściwie przez nas wykorzystany i by pokazać nam swoje osiągnięcia i trudy w codziennym zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.

1.jpeg

Już pierwszego dnia udaliśmy się wspólnie do Ośrodka dla osób niepełnosprawnych, w którym za czasów podziału Niemiec mieściła się szkoła dla przyszłych nauczycieli języka rosyjskiego. Obecnie obiekt jest doskonale zagospodarowany, jego podopieczni wytwarzają wiele różnych, bardzo potrzebnych przedmiotów, czy to z drewna, czy też robią świece, zajmują się tkactwem i wypiekają sami pieczywo. Duże wrażenie zrobił na nas ogródek, który uprawiają, ponieważ teren jest górzysty i w ziemi nie brakuje kamieni, a rośliny i kwiaty, które hodują były bardzo zadbane. Oprócz dotacji Państwa, podopieczni sami mogą zarobić na różne, wcale niemałe, potrzeby. Obecnie, przebywa tam 70 podopiecznych, którzy wszystkie swoje czynności wykonują w ramach terapii w formie warsztatowej pod okiem swoich prawie 90 opiekunów. Podopieczni mieszkają w „rodzinkach” 8 – 10 osobowych, od przybycia do placówki, do końca swoich dni. Planowane jest stworzenie grupy dla osób niepełnosprawnych w podeszłym wieku, by jesień swoich lat spędziły właśnie w tym miejscu.

2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
7.jpeg
8.jpeg

Po tej jakże interesującej wizycie zwiedziliśmy stary młyn, którego koła młyńskie napędzane były kiedyś tylko wiatrem, a obecnie już wspomagane są elektrycznie. Dziś miejsce to udostępnione jest do zwiedzania, a w środku można przyjrzeć się narzędziom, których dawniej używano do prac polowych oraz wrzecionom, na których do dziś można pracować.

9.jpeg
10.jpeg
11.jpeg
12.jpeg

 

 

Pierwszy dzień naszej wizyty zakończył się wycieczką malowniczym wzgórzem, z którego roztaczał się piękny widok, a ścieżka doprowadziła nas wprost do dworku myśliwskiego, w którym czekała na nas kolacja.

13.jpeg
14.jpeg
15.jpeg
16.jpeg

 

 

Drugiego dnia naszej wizyty, po wspólnym śniadaniu, zwiedzaliśmy Gminę Saalfelder Höhe, a przewodnikiem był burmistrz Pan Wolfgang Peter. W skład gminy wchodzi 18 miejscowości, które zamieszkuje przeszło 3000 mieszkańców, z czego w największej zamieszkuje nieco ponad 900 osób, a w najmniejszej przeszło 30. Teren jest górzysty, a miejscowości dość rozproszone, co powoduje że zimowe utrzymanie dróg jest dość kosztowne.

17.jpeg
18.jpeg

 

W godzinach popołudniowych udaliśmy się w miejsce oficjalnych obchodów partnerstwa, które połączone zostały z festynem pn. "Dzień organizacji". W czasie oficjalnych przemówień, zarówno Burmistrz Pan Wolfgang Peter, jak i Wójt Pan Waldemar Kampa wyrazili swoje podziękowania za wspólne lata partnerstwa. Jak podkreślił Wójt, partnerstwo nie polega tylko na oficjalnych kontaktach władz, ale też na spotkaniach mieszkańców tychże gmin. Przykładem na to były spotkania strażaków i prywatne odwiedziny mieszkańców naszych gmin. Obaj włodarze byli zgodni, że sprawy i dobre samopoczucie mieszkańców ich gmin są dla nich priorytetem. Warto też przypomnieć, że inicjatorem zawiązania partnerstwa powiatu opolskiego i powiatu Saalfeld – Rudolstadt był, będąc jeszcze sołtysem Węgier Pan Waldemar Kampa, za co nadano mu tytuł rycerza zamku Greifenstein w miejscowości Bad Blankenburg. W nawiązaniu partnerstwa bardzo pomogła Pani Johanna Lemke - Prediger wraz ze swoim mężem. Ważnym momentem uroczystości było wypuszczenie gołębi na znak wspólnego partnerstwa, którego dokonali Wójt oraz Burmistrz. Cały program artystyczny był bardzo zabawny, ciekawy i przeplatany był pokazami umiejętności strażaków, w tym najmłodszego zastępu, który musiał uporać się z prawdziwym pożarem. Gwoździem programu był występ solistki, ze swoim baletem tanecznym. W te role wcielili się oczywiście strażacy, rozbawiając wszystkich do łez układem tanecznym i strojami, a w zasadzie ich brakiem.

19.jpeg
20.jpeg

 

21.jpeg
22.jpeg

 

25.jpeg
26.jpeg

 

27.jpeg
28.jpeg

 

29.jpeg

 

Ostatni dzień naszej wizyty to udział w Mszy św., w czasie, której mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu organowego, który został specjalnie dla nas wpleciony w Mszę. Po nabożeństwie odwiedziliśmy jeszcze siedzibę władz Gminy, która mieści się we wspólnym budynku z przedszkolem oraz salą spotkań dla seniorów. Budynek i wyposażenie zrobiły na nas duże wrażenie, ponieważ przedszkole mieściło się na dwóch piętrach, a uczęszczają do niego dzieci z kilku wiosek, co zdaniem Burmistrza jest lepszym rozwiązaniem niż małe przedszkola w różnych wioskach, ponieważ trudniej je wtedy utrzymać, a zbyt mała ilość mieszkańców poszczególnych wiosek powoduje, że i dzieci w nich jest mało. Co podkreślił Burmistrz wychowanie dzieci jest priorytetem dla jego działań, ponieważ zależy im na tym, by mieszkańcy utożsamiali się ze swoją społecznością i nie chcieli wyjeżdżać do innych miast, ale żeby na stałe osiedlali się w swojej Gminie. Dlatego też dbają o jak najlepsze warunki dla rozwoju dzieci, by te, gdy dorosną zostały w swojej Gminie.
 
30.jpeg
31.jpeg
32.jpeg
33.jpeg
34.jpeg
35.jpeg

 

 

Kończąc muszę podkreślić wspaniałe przyjęcie naszej delegacji na terenie partnerskiej Gminy Saalfelder Höhe. Czuliśmy się jak prawdziwi partnerzy, o których się dba i zabiega. Była to prawdziwa gościnność, co pokazuje po raz kolejny, że dobraliśmy właściwego partnera, na którego możemy liczyć, a spotkania zacieśniają tylko nasze dobre więzi. Czy wynikają z tego korzyści? Oczywiście, że tak i wcale nie muszą one mieć wymiernego charakteru, mają dużo więcej, dają poczucie bycia potrzebnym i powodują zawiązywanie przyjaźni.

Nasi partnerzy zarówno z Gminy Saalfelder Höhe, Miasta Wetter oraz czeskiej Gminy Dřevohostice, przyjęli zaproszenia na Gminne Dożynki w Węgrach. W piątek, przed dożynkami, rozegrany zostanie międzynarodowy turniej w tenisa stołowego, którego inicjatorem był Wójt Waldemar Kampa i mam nadzieję, że nasi partnerzy będą się na nim równie dobrze bawić, jak my bawiliśmy się u nich.

Adam Bochenek

 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 15-07-2014 14:43

Przewiń do góry