Już dziś serdecznie zapraszamy na zbliżającą się VII Noc Muzeów.

16 maja Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu po raz kolejny umożliwi nocne zwiedzanie ekspozycji, która nocą nabiera zupełnie innego oblicza niż za dnia.
Rozświetlone budynki architektury drewnianej zapraszają do przytulnych wnętrz i pozwalają przenieść się w czasie. Dodatkowo dla gości przygotowano wiele atrakcji pod hasłem przewodnim:

„ŚWIEŻA WODA ZDROWIA DODA!”
- Czyli wszystko o wodzie w Muzeum Wsi Opolskiej

Program imprezy:

„Nocne zwiedzanie muzeum”

Udostępnienie do zwiedzania zabytków architektury drewnianej z XVIII-XX wieku :
chałup z Budkowic, Antoniowa, Kozub, Kup, Dąbrówki Dolnej, Karmonek Nowych, Radłowa i Starego Lasu - w tym ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku, młyna wodnego z Siołkowic Starych, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, godz. 19.00-24.00.

„Jak prały i prasowały nasze babcie”

W obrębie wybranych zagród zaprezentowane zostaną zabytkowe urządzenia służące dawniej do prac domowych związanych z praniem bielizny i pościeli oraz ich prasowaniem. Pracownicy Muzeum zaprezentują zwiedzającym w jaki sposób gospodynie w każdym domostwie obsługiwały tary i maglownice, żelazka na węgiel lub duszę a także za pomocą jakich przedmiotów codziennego użytku dbały o higienę osobistą, godz. 19.00-24.00.

„Woda w życiu mieszkańców dawnej wsi”

Cykl prelekcji, realizowanych przez pracowników merytorycznych Muzeum, których tematem przewodnim także będzie woda:
a) „Woda w obrzędowości dorocznej na dawnej wsi śląskiej” – Bogdan Jasiński, Muzeum Wsi Opolskiej, godz. 21.00-21.20.
b) „Zagroda rybacka” - Elżbieta Oficjalska Muzeum Wsi Opolskiej, godz. 21.20-21.40.
c) „Młyny o napędzie wodnym” – Aleksandra Kośmicka, Muzeum Wsi Opolskiej, godz. 21.40-22.00.

„Świeża woda zdrowia doda!”

Prezentacja haftowanych makatek kuchennych ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej połączona z pokazem ich wykonywania. Pokaz haftowania makatek zrealizuje pani Halina Królicka, związana z Muzeum od wielu lat, zajmująca się prywatnie tego typu rękodziełem, godz. 19.00-24.00.

„Na wodzie malowane” - Prezentacja multimedialna

Podczas wygłaszanych prelekcji prezentacje multimedialne będą wyświetlane na nowoczesnym ekranie wodnym.
Ekran wodny wraz z sprzętem nagłośnieniowym oraz filmowym zlokalizowany będzie w obrębie ekspozycji muzealnej. Realizatorem prezentacji ekranu będzie Dionizy Bryłka z Firmy "Dionizos" z Dobrodzienia, godz.21.00-24.00.

„Są miłośnicy przyrody co ryby wyjmują z wody..”

W obrębie zabytkowej ekspozycji zwiedzającym zostaną zaprezentowane dwa pokazy związane z połowem ryb.
a) Pokaz wykonywania „wierszy” z wikliny.

Realizowany będzie przez twórcę ludowego Tadeusza Taszyckiego, zajmującego się od wielu lat uprawą wikliny oraz wyrobem koszy wiklinowych. Specjalnie na Nocy Muzeów zaprezentuje sposoby wykonywania wiklinowych „wierszy” używanych dawniej do połowu ryb.

b) Pokaz wykonywania sieci rybackich.

Realizowany przez pana Gintera Ryborza,w rodzinie którego od lat obecne są tradycje rybackie. Sam także zajmuje się wykonywaniem sieci rybackich oraz połowem ryb, godz. 19.00-24.00.

„Woda - energia - praca” – wystawa planszowa

Wystawa będzie zrealizowana na potrzeby Nocy Muzeów. Składać będzie się z 15 dwustronnych plansz zawierających fotografie młynów wodnych, tartaków i foluszy wraz z opisem. Fotografie autorstwa Stanisława Januszewskiego zostaną wypożyczone z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z siedzibą we Wrocławiu. Wystawa będzie przygotowana przez Aleksandrę Kośmicką etnografa Muzeum Wsi Opolskiej. Otwarcie wystawy godz. 19.30.

„Wodzionka nojlepsza z wszystkich zup!” - pokazy kulinarne

W kuchni podczas przygotowywania posiłków nigdy nie mogło zabraknąć wody, w wybranych obiektach zostaną zaprezentowane pokazy gotowania „wodzionki” – najpopularniejszej z przygotowanych dawniej zup. Głównymi składnikami tej zupy są woda, czosnek, sól i pieprz oraz pieczywo, godz. 19.00-24.00.

„Kromka wiejskiego chleba”

Pokaz wypieku tradycyjnego chleba w zabytkowym piecu z Rudziczki, godz. 19.00, 20.00, 22.00, 23.00.

„Nad wodą w wieczornej porze”- występy plenerowe „Kapeli Opolskiej”

Oprawę muzyczną imprezy zapewni „Kapela Opolska”, której liderem jest pan Marek Pobierowski. Kapela prezentuje głównie muzykę ludową, występowała kilkakrotnie na ekspozycji Muzeum podczas realizowanych przedsięwzięć kulturalnych, godz. 19.00-20.00.

„W poszukiwaniu Utopca - czyli gry i zabawy dla najmłodszych”

Z myślą o najmłodszych uczestnikach na terenie zagrody ze Starego Lasu odbędą się warsztaty plastyczne a także konkursy gry i zabawy dla zwiedzających, których tematem przewodnim będzie żywioł wody oraz związana z nim postać bajkowego „Utopca”. Zabawy przygotowane przez pracowników Muzeum oraz Koło Naukowe Pedagogów, Animatorów i Arteterapeutów "Synestezja” z Uniwersytetu Opolskiego, godz. 19.00-22.00.

..........................................................................................................

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole
Dojazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - autobusami komunikacji miejskiej linia nr 9 Bierkowice. Sklepik z pamiątkami i wydawnictwami czyny w godzinach 19.00-24.00.

Wstęp do Muzeum – bezpłatny

ZAPRASZAMY!

PDFUlotka.pdf (1,04MB)

Plakat.jpeg

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 09-05-2014 09:23

Przewiń do góry