Wodzenie Niedźwiedzia w Zawadzie
Korowód, który przemierza drogi naszych wsi jest kolorowy i głośny, a w jego składzie nie może zabraknąć takich postaci jak kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, para nowożeńców, czy też główny bohater, czyli niedźwiedź prowadzony na uwięzi, który symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka.
Właściciele gospodarstw, jakie staną na drodze przebierańcom próbują wykupić się od nieszczęść pieniędzmi bądź też innymi datkami. Gospodynie natomiast zobowiązane są do zatańczenia z niedźwiedziem, gdyż symbolizuje to dobre plony podczas następnych żniw. W razie próby wymigania się od tych powinności, diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą.
Przemierzając drogi wsi korowód często płata różne drobne figle, np. zatrzymuje samochody, ciągniki i inne pojazdy by wręczyć kierowcy "mandat" za nieistniejące przewinienia jak zbyt mocno napompowane opony, brudny samochód, itp.
Na koniec ma miejsce tzw. Sąd nad niedźwiedziem, podczas to którego niedźwiedź zostaje zbity przez myśliwego, a lekarz bądź pielęgniarka poświadczają jego zgon. Chodź niedźwiedź jest martwy okazuje się, że ma on potomka –małego misia, który jest zapewnieniem, że tradycja nie zginie, a za rok o tej samej porze znów będzie wodzenie niedźwiedzia.
Data publikacji: 05-02-2009 14:53