Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Wodzenie Niedźwiedzia w Zawadzie

Korowód, który przemierza drogi naszych wsi jest kolorowy i głośny, a w jego składzie nie może zabraknąć takich postaci jak kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, para nowożeńców, czy też główny bohater, czyli niedźwiedź prowadzony na uwięzi, który symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka.

Barwny korowód..jpeg Wodzenie trwało do późna..jpeg Nadciągają przebierańcy.jpeg Ekipa korowodu.jpeg Zagubiony kominiarz.jpeg Dzielny policjant wpadł też w brudne ręce diabełków.jpeg Dzielna muszkieterka.jpeg Poza z niedźwiedziem.jpeg

Właściciele gospodarstw, jakie staną na drodze przebierańcom próbują wykupić się od nieszczęść pieniędzmi bądź też innymi datkami. Gospodynie natomiast zobowiązane są do zatańczenia z niedźwiedziem, gdyż symbolizuje to dobre plony podczas następnych żniw. W razie próby wymigania się od tych powinności, diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą.

Taniec z misiem.jpeg Gospodyni podczas tańca z niedźwiedziem.jpeg

Ależ ten diabeł jest straszny.jpeg Nacieranie sadzą przez diabły i kominaiarza.jpeg Skutki spotkania z diabłami.jpeg

Przemierzając drogi wsi korowód często płata różne drobne figle, np. zatrzymuje samochody, ciągniki i inne pojazdy by wręczyć kierowcy "mandat" za nieistniejące przewinienia jak zbyt mocno napompowane opony, brudny samochód, itp.

Zatrzymanie ciągnika.jpeg

Na koniec ma miejsce tzw. Sąd nad niedźwiedziem, podczas to którego niedźwiedź zostaje zbity przez myśliwego, a lekarz bądź pielęgniarka poświadczają jego zgon.  Chodź niedźwiedź jest martwy okazuje się, że ma on potomka –małego misia, który jest zapewnieniem, że tradycja nie zginie, a za rok o tej samej porze znów będzie wodzenie niedźwiedzia.

To już ostatnie chwile niedźwiedzia.jpeg

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.