Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w dniach 01 i 02 września na placu przy boisku sportowym w Kotorzu Małym. Pogoda dopisała a atmosfera była gorąca. Ponadto nie zabrakło takich atrakcji jak: dmuchane atrakcje dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, loteria fantowa oraz bogata gastronomia.

Pierwszego dnia obchodów odbył się już tradycyjny Przegląd Zespołów Artystycznych Gminy Turawa, podczas którego zaprezentowały się nasze grupy, tj.:

- Zespół Pieśni i Tańca „Osowiec”,
- Orkiestra Strażacka OSP Węgry,
- Chór Mniejszości Niemieckiej „Wengerner Echo”,
- Grupa „Galusowie” Diana, Dawid, Dominik z Osowca,
- Zespół Śpiewaczy „Jaźwinki”,
- Chór dziecięcy MN „Sonnenkinder” Kotórz Mały,
- Chór dziecięcy MN „Sternentaler” Kotórz Mały oraz
- Chór Mniejszości Niemieckiej „Heimatglocken” Kotórz Mały.

Później odbyła się zabawa do białego rana z zespołem „New Stars”.

DSC08062.jpeg DSC08081.jpeg
DSC08097.jpeg DSC08103.jpeg
DSC08107.jpeg DSC08120.jpeg
DSC08127.jpeg DSC08130.jpeg

W niedzielę 02 września miały miejsce główne uroczystości związane z obchodami dożynek gminnych, które o godz. 9:00 rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim. Gdy kolorowy korowód z pięknie uplecionymi koronami oraz wesołymi przebierańcami dotarł na miejsce nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek Gminnych, podczas którego Pani Krystyna Wieczorek Sołtys wsi Kotorza Małego powitała wszystkich przybyłych gości a starostowie dożynek Pani Irena Wiesiołek oraz Pan Bernard Nowak przekazali na ręce Pana Waldemara Kampy Wójta Gminy Turawa oraz Pana Adama Prochoty Przewodniczącego Rady Gminy po bochenku chleba upieczonego z tegorocznych plonów. Przyjmując go na swoje ręce, jako symbol ciężkiej pracy rolnika Wójt Gminy wyraził przekonanie, iż będzie on go dzielił mądrze i sprawiedliwie.

DSC08150.jpeg DSC08152.jpeg
DSC08249.jpeg DSC08263.jpeg
 

Dożynki to święto wsi, rolników, ale przede wszystkim jest to czas radości i odpoczynku po udanych zbiorach. To także nasi mieszkańcy, którzy niejednokrotnie swoim bezinteresownym zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju naszej gminy. Dlatego Święto Plonów jest wspaniałą okazją by im po prostu za to wszystko podziękować.

I tak oto zaczynając od najmłodszych wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali następujący uczniowie:

-za osiągnięcia w nauce:
Bartosz Hocwik, Marek Dworaczek, Sabina Mateja, Donata Jeziorowska, Michalina Lustig, Joanna Balcer oraz Julia Żaba;
 
 -za osiągnięcia w sporcie szkolnym:
Dawid Kulig, Dawid Czaplik, Wojciech Głuszek, Łukasz Fuhl, Adam Sokolski oraz Michał Mucha

-za osiągnięcia w nauce i w sporcie szkolnym:
Krzysztof Farys.

Kolejne podziękowania w postaci pamiątkowych statuetek oraz dyplomów otrzymały następujące osoby w kategoriach:

-za rozwój gospodarstwa rolnego:
Nowak Krystyna i Bernard, Wiesiołek Irena i Roman, Długosz Weronika i Ryszard, Widera Barbara i Joachim oraz Pyka Teresa, Józef i Piotr;

-za Działalność Kulturalną i Społeczną na rzecz mieszkańców Gminy:
Patryk Wieczorek, Sabina Nowak oraz Justyna Tieleczek;

-za osiągnięcia sportowe:
Jerzy Kuźmin, Norbert Komor oraz Waldemar Czech;

-za wkład w rozwój gospodarczy Gminy:
Ireneusz Rachwalik, Jarosław Duda, Hubert Nowak oraz Artur Witkiewicz oraz

-za macierzyństwo i trud wychowawczy:
Dziwis Gabriela.

DSC08267.jpeg DSC08306.jpeg
DSC08324.jpeg DSC08330.jpeg
DSC08344.jpeg

Po wyróżnieniach nadszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczęła orkiestra strażacka OSP Węgry. Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dziewczynki z grupy tanecznej „Ramada” oraz mistrzynie Polski mażoretki z grupy "Gama" z Ozimka.

DSC08350.jpeg baleriny.jpeg
mażoretki.jpeg

By tradycji stało się za dość Wójt Gminy Turawa wręczył po bochenku chleba każdemu sołtysowi by również oni, jako przedstawiciele poszczególnych miejscowości sprawiedliwie dzielili je wśród swoich mieszkańców. Ponadto organizatorzy zaprosili na scenę również wszystkich radnych gminnych by przekazać im pamiątkowe upominki.

DSC08433.jpeg DSC08434.jpeg
DSC08440.jpegW dalszej części programu nastąpiło wyłonienie zwycięzców w konkursie koron dożynkowych oraz w wesołych korowodach. Jury w składzie: Pani Stanisława Brzozowska Sekretarz Gminy Turawa, Pan Bartłomiej Kita Kierownik Referatu Turystyki i Promocji UG oraz Pan Waldemar Czech Radny Rady Gminy ogłosili następujące wyniki. W konkursie koron dożynkowych przyznano nagrody wszystkim koronom gdyż były one tak misternie i precyzyjnie wykonane, że jury nie było w stanie wybrać tej najpiękniejszej. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody odebrali, zatem wszyscy Sołtysi.

DSC08453.jpeg
Bierdzany.jpeg Kadłub Turawski.jpeg
Kotórz Mały.jpeg Kotórz Wielki.jpeg
Ligota Turawska.jpeg Osowiec Trzęsina.jpeg
Rzędów.jpeg Turawa Marszałki.jpeg
Węgry.jpeg Zakrzów Turawski.jpeg
Zawada.jpeg

 

Wśród wesołych korowodów na pierwszym miejscu uplasowała się „Bierdzańska kanalizacja”. Drugie miejsce zajął „Karpik”, trzecie „Euro spoko”, czwarte „NFZ” a na piątym miejscu znalazła się „Baba z wózkiem”.

Bierdzańska kanalizacja.jpeg Karpik.jpeg
Euro spoko.jpeg NFZ.jpeg
Baba z wozem.jpeg

Po ogłoszeniu wyników scenę przejęły członkinie zespołu „Kraśniczanek” a następnie Claudia i Kasia Chwołka. Wszyscy uczestnicy obchodów dożynkowych z niecierpliwością czekali na występ gościa specjalnego, którym był Toby z Monachium. Jego występ tak rozgrzał atmosferę, iż niemożliwym było siedzenie spokojnie na swoim miejscu. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy takich utworach jak np. „Anton aus Tirol” czy „Jesteś szalona”. Kulminacyjnym już punktem programu była zabawa taneczna z zespołem „Blue Sky”, która tak już rozbawione towarzystwo porwała na parkiet w wir tańców. Tak oto tanecznymi krokami zakończyły się obchody Dożynek Gminnych, przy których organizacji widać było jak wiele pracy i zaangażowania włożyli mieszkańcy Kotorza Małego by ten dzień godnie uczcić.

DSC08477.jpeg DSC08320.jpeg
DSC08322.jpeg DSC08442.jpeg
DSC08443.jpeg


 


Data publikacji:
 04-09-2012 13:56

Przewiń do góry