Jesień Narodów 1989
Jesień Narodów 1989
Cykl spotkań z Wolfgangiem Templinem, opozycjonistą NRD, współzałożycielem grupy opozycyjnej "Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka" (Initiative Frieden und Menschenrechte), filozofem, publicystą, pracownikiem naukowym Pełnomocnika ds. Dokumentów Służb Bezpieczeństwa (akt Stasi)
2-4 grudnia br., Katowice - Opole - Bytom
W kontekście przypadającej w tym roku 20. rocznicy przemian w Europie, a w szczególności wydarzeń 1989 roku w Polsce i Niemczech, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera organizują cykl spotkań pod wspólnym tytułem "Jesień Narodów 1989", który ma na celu przypomnienie mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego obrazu tych przełomowych zdarzeń XX w. oraz przedstawienie dróg ku wolności, jakie zostały onegdaj pokonane przez kraje byłego bloku wschodniego i ich obywateli.
Wolfgang Templin - świadek i aktywny uczestnik Jesieni Narodów - przyjmując rolę przewodnika poprowadzi nas nie tylko ścieżkami wydarzeń 1989 roku, ale także wydarzeń do nich prowadzących, opowie m.in. o współpracy polskiej i niemieckiej opozycji, o trudnych życiowych wyborach, o początkach i rozkwicie ruchu obrony praw obywatelskich, o walce opozycji z socjalistycznym reżimem.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapraszają do udziału w spotkaniach z Wolfgangiem Templinem:
2 grudnia br. (środa), godz. 11.30
Sala Rady Wydziału, ul. Bankowa 11, I p., Uniwersytet Śląski, Katowice
Polska i niemiecka opozycja. Droga NRD ku wolności i współpraca z Solidarnością
Partner: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
3 grudnia br. (czwartek), godz. 18.00
Hotel Mercure, ul. Krakowska 57/59, Opole
Ruch obrony praw obywatelskich w Niemczech: wczoraj - dziś - jutro. Przykład: Wolfgang Templin
4 grudnia br. (piątek), godz. 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
Od zaangażowanego młodego komunisty do opozycjonisty i działacza na rzecz praw człowieka i obywatela. Historia Wolfganga Templina
Czas trwania każdego spotkania: około 120 minut.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Kontakt i zgłoszenia (telefonicznie, faksem bądź mailem do 30 listopada br. - formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej): Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: .
Do pobrania: Formularz zgłoszeniowy (54,00KB)
Wolfgang Templin, ur. 1948 w Jenie (w byłej NRD), studiował m.in. filozofię. W latach 70. był młodym komunistycznym działaczem i tajnym współpracownikiem Stasi (1970-74). Z początkiem lat 80. wystąpił z partii i zaangażował się w walkę o prawa obywatelskie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Był współzałożycielem opozycyjnej grupy "Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka" (Initiative Frieden und Menschenrechte). Przez władze NRD został zmuszony do wyjazdu do RFN. Po zmianach roku 1989 powrócił w rodzinne strony i zaangażował się w działalność ugrupowania Związek 90 (Bündnis 90). Do dziś walczy o należyte zbadanie przeszłości NRD. Czyni to m.in. jako naukowiec i współpracownik Federalnej Agencji ds. Akt Stasi (BStU). W dniu 6 listopada br. ten przeciwnik reżimu byłej NRD został wyróżniony nagrodą Dialogu.
Publikacja:
Magdalena Sadowska
Data publikacji: 19-11-2009 10:30