Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Jesień Narodów 1989

Jesień Narodów 1989

Cykl spotkań z Wolfgangiem Templinem, opozycjonistą NRD, współzałożycielem grupy opozycyjnej "Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka" (Initiative Frieden und Menschenrechte), filozofem, publicystą, pracownikiem naukowym Pełnomocnika ds. Dokumentów Służb Bezpieczeństwa (akt Stasi)

2-4 grudnia br., Katowice - Opole - Bytom

W kontekście przypadającej w tym roku 20. rocznicy przemian w Europie, a w szczególności wydarzeń 1989 roku w Polsce i Niemczech, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera organizują cykl spotkań pod wspólnym tytułem "Jesień Narodów 1989", który ma na celu przypomnienie mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego obrazu tych przełomowych zdarzeń XX w. oraz przedstawienie dróg ku wolności, jakie zostały onegdaj pokonane przez kraje byłego bloku wschodniego i ich obywateli.

Wolfgang Templin - świadek i aktywny uczestnik Jesieni Narodów - przyjmując rolę przewodnika poprowadzi nas nie tylko ścieżkami wydarzeń 1989 roku, ale także wydarzeń do nich prowadzących, opowie m.in. o współpracy polskiej i niemieckiej opozycji, o trudnych życiowych wyborach, o początkach i rozkwicie ruchu obrony praw obywatelskich, o walce opozycji z socjalistycznym reżimem.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapraszają do udziału w spotkaniach z Wolfgangiem Templinem:

2 grudnia br. (środa), godz. 11.30
Sala Rady Wydziału, ul. Bankowa 11, I p., Uniwersytet Śląski, Katowice
Polska i niemiecka opozycja. Droga NRD ku wolności i współpraca z Solidarnością

Partner: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

3 grudnia br. (czwartek), godz. 18.00
Hotel Mercure, ul. Krakowska 57/59, Opole
Ruch obrony praw obywatelskich w Niemczech: wczoraj - dziś - jutro.
Przykład: Wolfgang Templin

4 grudnia br. (piątek), godz. 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Jana III Sobieskiego 3,
Bytom
Od zaangażowanego młodego komunisty do opozycjonisty i działacza na rzecz praw człowieka i obywatela. Historia Wolfganga Templina

Czas trwania każdego spotkania: około 120 minut.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Kontakt i zgłoszenia (telefonicznie, faksem bądź mailem do 30 listopada br. - formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej): Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: .

Do pobrania: DOCFormularz zgłoszeniowy (54,00KB)

Wolfgang Templin, ur. 1948 w Jenie (w byłej NRD), studiował m.in. filozofię. W latach 70. był młodym komunistycznym działaczem i tajnym współpracownikiem Stasi (1970-74). Z początkiem lat 80. wystąpił z partii i zaangażował się w walkę o prawa obywatelskie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Był współzałożycielem opozycyjnej grupy "Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka" (Initiative Frieden und Menschenrechte). Przez władze NRD został zmuszony do wyjazdu do RFN. Po zmianach roku 1989 powrócił w rodzinne strony i zaangażował się w działalność ugrupowania Związek 90 (Bündnis 90). Do dziś walczy o należyte zbadanie przeszłości NRD. Czyni to m.in. jako naukowiec i współpracownik Federalnej Agencji ds. Akt Stasi (BStU). W dniu 6 listopada br. ten przeciwnik reżimu byłej NRD został wyróżniony nagrodą Dialogu.

 

Publikacja:
Magdalena Sadowska

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.