Badania będą przeprowadzane w Mammobusie, który jest specjalnie zaprojektowany dla potrzeb mammografii. Posiada on poczekalnię, dwie przebieralnie i gabinet badań. Ponadto wyposażony jest w klimatyzację i system ogrzewania.

Mammobus dzięki swojej mobilności dojeżdża do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego. Stwarza to mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwala uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi.

Zgodne z zaleceniami kontrola mammograficzna powinna być przeprowadzana:

  • w wieku 35-39 lat –przynajmniej jedna mammografia
  • w wieku 40-49 lat –co 2 lata mammografia
  • w wieku 50-60 lat –co roku mammografia
  • po 60 roku życia –według wskazań lekarskich, zwykle, co 1,5-2 lata.

Przed przystąpieniem do badania pacjentki wypełnią specjalnie opracowane ankiety, które zawierają informacje pozwalające na dokonanie pełniejszej oceny zdjęć przez lekarzy. Jedno badanie obejmuje wykonanie 4 projekcji (po dwie projekcje na każdą pierś). Pacjentki otrzymują wynik badania po ok. 14 dniach pocztą na adres domowy. Zdjęcia opisywane są przez doświadczonych lekarzy radiologów posiadających odpowiedni stopień specjalizacji.

Na terenie miejscowości Turawa badania będą wykonywane w dniu 17 lipca 2009r. –Mammobus będzie ustawiony przy Urzędzie Gminy.

Badania są finansowane przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są Panie od 50 do 69 roku życia.

Rejestracja telefoniczna: 0-801-080-007 lub 058/666-24-44
 
plakat

 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 10-06-2009 10:17

Przewiń do góry