Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Majówka dla zdrowia.

17  maja – „Majówka dla zdrowia” w Opolskim Centrum Onkologii

Majówka także dla mammografii

 

Włączając się w akcję Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ  pn.„Majówka dla zdrowia”, promującą znaczenie badań profilaktycznych informujemy, że  w sobotę, 17 maja br., w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66A) zostanie uruchomiona  pracownia mammograficzna. Zdjęcia piersi wykonywane będą wyłącznie  w ramach skryningu, dlatego na badanie zaprasza się Opolanki w wieku  50-69 lat i które w okresie ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.

            Zainteresowane winny zarejestrować się w dniu badania w godzinach 9-13, okazując książeczkę RUM, aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego i, jeśli któraś z pań posiada, zaproszenie na badanie w ramach skryningu, wysłane pocztą przez  NFZ.

 

Kilka rad praktycznych

 

Jak najlepiej przygotować się do badania?

1.      W dniu badania proszę nie stosować dezodorantu, zasypki, pudru itp., zwłaszcza pod pachą i pod biustem, albowiem mogą one spowodować zmiany obrazu mammograficznego i  konieczność wykonania ponownego badania.

2.      Najlepiej ubrać się w luźną, wygodną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania należy zdjąć do pasa wszelką odzież)

3.      Na czas badania zdjąć wszelkie ozdoby.

Dlaczego należy badać pierś?

1.      Zmiany zachodzące w piersi są niezwykle subtelne i nowoczesne mammografy, jak również klisze, odczynniki oraz inne urządzenia, są przystosowane do badania zachodzących zmian w strukturze piersi. Zdjęcia, czyli mammogramy, muszą utrwalić zarówno brak zmian, jak i zmiany widoczne przy kolejnych badaniach. Badaniem obejmuje się całą bryłę piersi, łącznie z dołem pachowym.

2.      Aby wykonać prawidłowy obraz mammograficzny pierś musi być spłaszczona poprzez ściśnięcie. Jest to niezbędne, by otrzymany  obraz  był właściwy; ponadto dzięki ściśnięciu można zastosować znaczne mniejszą dawkę promieni.

3.      Wykonuje się dwa obrazy każdej piersi: jeden z pozycji pionowej, a drugi z pozycji skośnej. Taki komplet obrazów zapewnia dokładny przestrzenny obraz piersi.

 

Słowniczek:

Mammogram -  rentgenowski obraz  piersi.
Mammograf – urządzenie służące do wykonania mammogramu

Mammografia - procedura użyta do tworzenia mammogramu.

adm. J.S.

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.