Dom Europejski przy Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu wraz z partnerami organizuje w okresie od 15 do 26 września 2008 roku X Edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej pt. "Mniejszości Narodowe w Europie - dziś i jutro".

W związku z ogłoszeniem roku 2008 "Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego" tematyka projektu skupia się na zagadnieniach funkcjonowania mniejszości narodowych w społeczeństwie, pielęgnowaniu odrębności oraz prawach i obowiązkach członków różnych mniejszości narodowych.

 

Projekt skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 19 - 30 roku życia, (studenci i absolwenci szkół wyższych) głównie z krajów Europy Środkówej oraz Wschodniej. Wszystkie wykłady odbywać będą się w języku niemieckim.

Pierwszy tydzień Szkoły Letniej odbędzie się w Opolu. W trakcie trwania etapu opolskiego odbędzie się uroczysta inauguracja rocznicowej edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej. Planuje się również organizację szeregu wykładów.

Druga część Szkoły odbędzie się w stolicy Niemiec - Berlinie. Organizatorem etapu berlińskiego jest Międzynarodowe Centrum Edukacji Europejskiej (CIFE). W trakcie trwania tej części przedsięwzięcia uczestnicy wezmą udział w spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ponadto zwiedzą Parlament Niemiecki oraz odwiedzą Dom Konferencji w Wansee.

Ostatnia część Międzynarodowej Szkoły Letniej odbędzie się w stolicy Alzacji ­Strasbourgu. Podczas trzydniowego pobytu w stolicy instytucji europejskich uczestnicy, będą mogli przyjrzeć się z bliska obradom Parlamentu Europejskiego w trakcie trwania sesji plenarnej. Ponadto odwiedzą Radę Europy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dom Europejski

ul. Słowackiego 10, 45-364 Opole, tel. (077)423 28 82

www.domeuropejski.pl  email

 

adm. J.S.

 

 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 08-04-2008 09:11

Przewiń do góry