Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Szkoła Na Tak.

 

 

PROJEKT „SZKOŁA NA TAK” w PSP Bierdzany

 

        

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierdzanach uczestniczą w realizacji projektu finansowanego przez Unię Europejską i budżet państwa. W maju nawiązana została współpraca z Nadleśnictwem Szumirad. 30.05.2007 r. uczniowie uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej do rezerwatu „Smolnik”, gdzie leśnicy przygotowali ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz pogadankę nt. flory i fauny rezerwatu.

20.06.2007 r. uczniowie byli we Wrocławiu. Zwiedzili Ogród Botaniczny, brali udział w lekcji muzealnej w Panoramie Racławickiej, podziwiali Ostrów Tumski i Rynek Starego Miasta.

         27 i 28.09. odbyła się wycieczka do Warszawy. Pierwszego dnia dzieci zwiedziły Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta, Starówkę, Katedrę św. Jana, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Pałac Kultury i Nauki. Wieczorem obejrzały film w trójwymiarowym kinie pt. „Dinozaury żyją”.

Drugiego dnia dzieci zwiedziły Muzeum Wojska Polskiego, uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Spacer po Muzeum Narodowym w Warszawie”. Otrzymały karty pracy, które po kolei wypełniały, samodzielnie odkrywając tajemnice muzeum i zapoznając się z wybranymi dziełami sztuki. Spacerowały również po Parku Łazienkowskim, podziwiając Pałac na Wyspie i Pomnik F. Chopina. Następnie uczestniczyły w lekcji muzealnej „Wizyta u króla” w Pałacu w Wilanowie. Otrzymały bogate w ilustracje i informacje materiały do uzupełnienia, które wypełniały w trakcie zwiedzania.

         W dniach 18 i 19.10 odbyła się dwudniowa wycieczka do Poznania, Gniezna i Biskupina.

         W Poznaniu dzieci zwiedziły Katedrę z podziemiami na Ostrówku, Stare Miasto z Ratuszem, Kościół farny i koziołki. Spacer po mieście z przewodnikiem przybliżył im historię miasta i umożliwił zapoznanie                  z najciekawszymi zabytkami. W Gnieźnie podziwiały Drzwi Gnieźnieńskie, Katedrę z podziemiami. Uczestniczyły w lekcji muzealnej podczas projekcji filmu w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W Biskupinie zwiedziły Rezerwat i Muzeum Archeologiczne. Przejazd kolejką wąskotorową                   z Biskupina do Żnina dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie wycieczki były w „Zaurolandii” w Rogowie. Dzieci podziwiały naturalnej wielkości, różnorodne dinozaury. Ich historia na tle dziejów Ziemi, wspomagana przepięknymi tablicami edukacyjnymi została przedstawiona w bardzo ciekawy sposób przez przewodnika parku. Ogromną atrakcją był dla nich plac zabaw w „Zaurolandii”.

         Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą z Opola - 15 listopada odbyło się integracyjne spotkanie z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 4 z Opola w Bierdzanach.  Najpierw wspólnie zwiedzaliśmy drewniany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej. Pani Maria Wojtczyk – mieszkanka Bierdzan opowiadała o historii kościoła, polichromiach oraz świętych przedstawionych na malowidłach i rzeźbach. Wspomagał ją ksiądz Gerard Wilk.

         Następnie wszyscy udali się do lasu na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Od wielu lat współpracujemy z Nadleśnictwem Turawa - leśnicy przygotowali dwa ogniska, prowadzili pogadanki i czuwali nad bezpieczeństwem. W szkole opowiedzieli uczniom o Nadleśnictwie i swojej pracy. Odbył się pokaz filmu „Od drzewa do drewna”.

         Mieszkaniec Bierdzan – pan Wiesław Gadecki przeprowadził pogadankę „Od nektaru do miodu”, a także pokazał uczniom swoją pasiekę, opowiedział o życiu i zwyczajach pszczół, zapoznał z pszczelarskim zapleczem, poczęstował miodem. Jeden z gospodarzy – pan Jagusch pokazał uczniom nowoczesną hodowlę trzody chlewnej. Odpowiadał na ich liczne pytania związane z hodowlą.

07.12. odbyła się wycieczka do Opola. Uczniowie spotkali się z pracownikami Biblioteki Dziecięcej w Opolu, którzy pokazali im zbiory biblioteczne, zapoznali ze sposobami wypożyczania książek. Przedstawili działy tematyczne, na które podzielony jest księgozbiór. Dzieci zafascynowane były różnorodną techniką wydawania książek. W Sali Bajek wysłuchały czytanej przez bibliotekarkę bajki o Mikołaju. Dziękując za wizytę uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane przez siebie aniołki i kartki świąteczne.

         Dzieci zapoznały się z życiem i twórczością Jana Cybisa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego.

         Uczestnicy kółka dziennikarskiego odwiedzili redakcję Nowej Trybuny Opolskiej. Spotkali się z jedną z dziennikarek, która oprowadziła ich po działach, zapoznała z pracą dziennikarzy oraz pokazała w jaki sposób powstaje gazeta. Uczniowie mieli okazję zajrzeć do archiwalnych numerów, porównać jak wzrastała objętość gazety.

         Dzieci obejrzały w „Kinopleksie” –  „Film o pszczołach”, a z okazji mikołajek otrzymały naklejki.

         Odbyło się też spotkanie z gimnazjalistami, panią wicedyrektor i nauczycielami PG nr 4 z Opola. W czasie wspólnego poczęstunku pani wicedyrektor opowiedziała o szkole, licznych projektach, w których uczniowie uczestniczą, sposobach nagradzania za osiągnięcia, kółkach pozalekcyjnych. Pokazała dzieciom poszczególne klasy, pełne ciekawych pomocy naukowych, gazetki na korytarzu, gablotę pełną pucharów. W bibliotece szkolnej odbyła się prezentacja wszystkich akcji, projektów, apeli, konkursów, w których uczniowie uczestniczyli w r. szk. 2006/2007, wykonana przez jednego z chłopców.

          13.12 uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Brzegu. Przewodnik oprowadził ich po Ratuszu, tutaj m.in. obejrzeli wystawę kart telefonicznych, widokówek, znaczków pocztowych i pocztówek pochodzących z całego świata oraz poświeconą stanowi wojennemu. Zostali zapoznani z historią Brzegu, jego herbem, elewacjami kamieniczek na Rynku. Spacerowali po ciekawych zaułkach Brzegu. Poznali cechy stylu gotyckiego i barokowego na przykładzie dwóch budowli sakralnych: Kościoła św. Mikołaja i Kościoła św. Krzyża. Zwiedzili także Muzeum Piastów Śląskich wraz z podziemiami.

Wycieczkę zakończył spacer po parku nad Odrą, gdzie znajduje się zachowana brama brzeska.

Kontynuowana jest współpraca z Zespołem Folklorystycznym „Jaźwinki”. 31.01 gościliśmy w szkole szesnastoosobowy zespół, w którym występują także nasze uczennice. Podczas spotkania miały miejsce tańce i śpiewy ludowe oraz uroczysty poczęstunek. Kultywowana była również tradycja obchodzenia tłustego czwartku - gospodynie upiekły pączki dla wszystkich uczniów. Uczniowie zachęceni miłą atmosferą włączali się w śpiewanie znanych pieśni ludowych. Odbyły się też pokazy tańca współczesnego w wykonaniu uczennic klasy V i VI.

Wszystkie wycieczki oraz wydarzenia szkolne zostały uwiecznione w postaci galerii zdjęć na korytarzu szkolnym.

Jesteśmy w trakcie przygotowań do ostatniej dwudniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie.

         Napisała: Urszula Ejsmont

 

 Biskupin 1.jpeg Biskupin 2.jpeg Dinopark.jpeg Góra Św. Anny.jpeg Poznań 1.jpeg Poznań 2.jpeg Szumirad 1.jpeg Szumirad 2.jpeg Warszawa 1.jpeg Warszawa 2.jpeg

 

adm. J.S.

        

           

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.