Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Nagroda dla Państwa Ebisch z Rzędowa.

 

III miejsce w województwie

w konkursie „Piękna wieś opolska”

 

 

   Rozstrzygnięcie dziesiątej edycji konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa opolskiego, odbyło się w czwartek, 13 września. Jury oceniało cztery kategorie współzawodnictwa: najładniejszą wieś, najpiękniejszą zagrodę, najlepszy projekt odnowy wsi oraz po raz pierwszy - „najlepszy start w odnowie wsi". Gminę Turawa, w kategorii „najpiękniejsza zagroda”, reprezentowali Państwo Anna i Piotr Eibisch z Rzędowa.

W kategorii „Najpiękniejsza zagroda" jury nie przyznało I nagrody. Drugie miejsce przypadło Państwu Sabinie i Lotarowi Semma ze wsi Mionów w gminie Głogówek, a dwa trzecie  Państwu Annie i Piotrowi Eibisch z Rzędowa w gminie Turawa oraz Katarzynie i Józefowi Marciniak ze wsi Grodziec w gminie Ozimek.

 

ZAGRODA PAŃSTWA ANNY I PIOTRA EBISCH

W RZĘDOWIE (GMINA TURAWA)

 

AGROTURYSTYKA „TĘCZA”

 

   Zagroda Państwa Anny i Piotra Eibisch znajduje się we wsi Rzędów w Gminie Turawa w odległości około 1,5 kilometra od Jeziora Turawskiego, od którego wieś oddzielona jest sosnowym lasem.

   Zagroda jest bardzo atrakcyjnie usytuowana: znajduje się blisko ładnie urządzonego przez mieszkańców centrum miejscowości, posiada korzystną dostępność komunikacyjną, a jednocześnie tył gospodarstwa prowadzi na piękne śródleśne łąki („imielec”) otaczające tę malowniczą wioskę.

   Zagroda pełniła w przeszłości funkcję gospodarstwa rolnego ukierunkowanego na hodowlę (trzy krowy mleczne, dwie jałówki, jedna lub dwie maciory, prosięta) do produkcji własnej i na sprzedaż.

   Obecny dom został wybudowany w roku 1933 przez rodziców Pana Piotra Eibisch (także Annę i Piotra) na starym budynku drewnianym z roku 1895, krytym słomą. Rozmieszczenie izb w budynku, który niegdyś dzielił się na część mieszkalną, inwentarską i tzw. wycug, jest bardzo charakterystyczne dla miejscowego budownictwa. Część inwentarska oddzielała od siebie część mieszkalną i „wycug”.

   Państwo Eibisch zdecydowali o utworzeniu na terenie zagrody gospodarstwa agroturystycznego. Jest to bardzo trafna inicjatywa. Jednym z atutów jest opisane wyżej otoczenie zagrody i wsi (położenie w sercu Lasów Stobrawsko – Turawskich, na obszarze chronionego krajobrazu, nad Jeziorami Turawskimi, na trasie szlaków rowerowych). Jednak sama zagroda, rozmieszczenie dawnych i obecnych funkcji użytkowych powoduje, że goście czują się tu swobodnie, odpoczywają na wsi, a jednocześnie mają dostęp do boiska do piłki nożnej, siatkówki, grilla, tarasu, kuchni, pieca chlebowego.

   Bardzo cenną cechą gospodarstwa  jest przestrzeń, w części rekreacyjnej potęgowana widokiem na okoliczne łąki nad Brynicą. Jednocześnie część frontowa jest typowa dla architektury śląska opolskiego - zachowuje tradycyjne formy w architekturze i urządzeniu posesji.

   Za częścią rekreacyjną znajduje się łąka należąca do właścicieli zagrody. Planują oni stworzyć tam staw rybny, który wtapiałby się w otoczenie gospodarstwa, a jednocześnie uatrakcyjniałby jego funkcje rekreacyjne tworząc możliwość połowu ryb (uzyskana zgoda Starostwa Powiatowego w Opolu).

   Gospodarstwo agroturystyczne założone w 2007 roku jest miejscem pracy Państwa Eibisch (rodzina liczy cztery osoby).

   Państwo Eibisch tradycyjnie, od lat zaangażowani są w życie sołectwa i Gminy. Pan Piotr był członkiem Rady Sołeckiej wsi Rzędów, a w roku 2002 kandydował na stanowisko Wójta Gminy Turawa. Znaczącą i wiodącą rolę Pan Piotr Eibisch pełnił przy budowie kościoła w Rzędowie w latach 1981 – 1984. Był wówczas kierownikiem budowy i autorem projektu. Od tamtych lat kościół służy zarówno mieszkańcom (wcześniej chodzili do kościoła w Dylakach w Gminie Ozimek), jak i turystom wypoczywającym na brzegu północnym Jeziora Turawskiego.

   Niewątpliwie działalność Państwa Eibisch warta jest naśladowania. Turawa, jako gmina nakierunkowana na rozwój turystyki, posiadająca znaczny potencjał w tej dziedzinie, powinna dysponować większą liczbą gospodarstw agroturystycznych. Państwo Anna i Piotr przodują w tej działalności i współpracują z Urzędem Gminy Turawa poprzez stały kontakt z urzędnikami odpowiedzialnymi za turystykę i promocję, poprzez formalne zgłoszenie gospodarstwa agroturystycznego do rejestru gminnego, poprzez zamieszczenie na stronie Gminy Turawa linku do strony internetowej swojego gospodarstwa - http://www.turawa.pl/index2.php3 . Działalność gospodarzy w pełni wpisuje się w jeden z celów operacyjnych aktualnie tworzonej Strategii Rozwoju Gminy Turawa na lata 2007 – 2015: „Rozwój agroturystyki w Gminie Turawa”. Ich aktywność  wpływa na wieś  w aspektach pracy i rozwoju nowych funkcji.

 

Stefan Bloszczyk – Sołtys wsi Rzędów

Tomasz Golec – Gminny Koordynator Programu „Odnowa Wsi”

Zagroda kiedyś. Zagroda dziś.

 

adm. J.S.

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.