„Wczoraj i dziś mojej miejscowości – Ocalić od zapomnienia”
Rozstrzygnięcie konkursu na album.

 Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierdzanach była inicjatorem i organizatorem konkursu na album, którego tematyką była historia  i współczesność miejscowości, z których pochodzą uczestnicy.
 Celem, w jakim został ogłoszony konkurs, było poznanie historii swojej małej Ojczyzny, kształtowanie u dzieci umiejętności wyszukiwania i docierania do różnych źródeł informacji, rozbudzanie zainteresowania przeszłością i współczesnością swojego regionu oraz promowanie swojej miejscowości.
 Prace, jakie wpłynęły na konkurs, były bardzo ciekawe. Prezentowały wysoki poziom pod względem wartości poznawczych, estetycznych oraz sposobu przekazu informacji. Zawierały min. opisy warunków przyrodniczych i geograficznych, dzieje szkół, kościołów, OSP, zwyczajów i tradycji kultywowanych w danych miejscowościach, zajęć ludności w przeszłości i obecnie, a nawet przepisy kulinarne charakterystyczne dla określonej wsi.  W albumach można znaleźć ciekawe fotografie, mające często wartość historyczną, ilustracje, które dzieci wykonały własnoręcznie, kopie dokumentów, a wśród nich świadectwo wydane przez Szkołę Podstawową w Bierdzanach w 1902 roku oraz wywiady i legendy.
 17 maja 2005 roku komisja konkursowa w składzie: 
- Stanisława Brzozowska – sekretarz UG w Turawie,
- Walter Świerc – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Turawskiej,
- Jerzy Farys – historyk z Publicznego Gimnazjum w Turawie
dokonała oceny prac dzieci i przyznała:
w kategorii klas I – III :
  I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierdzanach
w kategorii klas IV – VI:
  I miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgrach,
  II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierdzanach,
  III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Osowcu,
  IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie.
Autorzy wszystkich nagrodzonych prac otrzymają cenne nagrody ufundowane przez Publiczną Szkołę Podstawową w Bierdzanach.
 2 czerwca 2005 roku odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu połączone ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła w Bierdzanach, po którym oprowadzi ks. proboszcz Gerard Wilk.
        Opracowała Barbara Ruczyńska

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 13-06-2005 11:12

Przewiń do góry