Bychawa jest niewielkim, ale bardzo malowniczym miastem leżącym w województwie lubelskim.  Od wielu już lat współpracuje z miastem La Chap elle sur Erdre we Francji. W 2000 roku pomiędzy tymi miastami został podpisany akt zbliźniaczenia. Podczas wizyty we Francji w maju ubiegłego roku przedstawiciele miast ustalili program wymian i współpracy na lata 2005-2006. Z inicjatywy mieszkańców miasta La Chap elle sur Erdre, powstał wówczas oryginalny projekt - "La Marche au Coeur de I'Europe" - "Marsz ku Sercu Europy". Francuzi znaleźli nietypowy sposób na powitanie Polaków w Europie oraz na symboliczne połączenie obu narodów. W tym roku w dniu 8 maja grupa Francuzów wyruszy zaprzęgiem konnym z Bychawy do francuskiego miasta La Chapelle sur Erdre. Marsz zwany również Marszem Pokoju ma być "symbolem dla wszystkich ludności Unii Europejskiej", ma umożliwić poznanie innych krajów oraz ugruntować wymianę kultur w Europie. Realizację tego projektu zaplanowano na lato 2005 roku. W ciągu 17 tygodni uczestnicy pokonają wszystkie etapy wyprawy tj. ponad 2000 km, wędrując po rzadko uczęszczanych wiejskich dróżkach i ulicach małych miasteczek Polski, Czech, Niemiec i Francji.

Jednym z etapów tej niezwykłej podróży jest Gmina Turawa. Zgodnie z harmonogramem na teren naszej Gminy podróżnicy wjadą 28 maja od strony Zakrzowa Turawskiego skąd przez Kadłub Turawski, Rzędów, Turawę i Kotórz Wielki przybędą do ośrodka wypoczynkowego „ Jowisz „ gdzie zaplanowany jest dwudniowy odpoczynek.

W związku z tym  bardzo proszę mieszkańców wymienionych  miejscowości naszej Gminy o serdeczne powitanie francuskiej grupy.

 

zaprzęg.jpeg

 

Takim zaprzęgiem podróżować będą Francuzi.

 

Opr. Jan Stonoga

 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 11-05-2005 09:41

Przewiń do góry