Niezwykła podróż.

Bychawa jest niewielkim, ale bardzo malowniczym miastem leżącym w województwie lubelskim.  Od wielu już lat współpracuje z miastem La Chap elle sur Erdre we Francji. W 2000 roku pomiędzy tymi miastami został podpisany akt zbliźniaczenia. Podczas wizyty we Francji w maju ubiegłego roku przedstawiciele miast ustalili program wymian i współpracy na lata 2005-2006. Z inicjatywy mieszkańców miasta La Chap elle sur Erdre, powstał wówczas oryginalny projekt - "La Marche au Coeur de I'Europe" - "Marsz ku Sercu Europy". Francuzi znaleźli nietypowy sposób na powitanie Polaków w Europie oraz na symboliczne połączenie obu narodów. W tym roku w dniu 8 maja grupa Francuzów wyruszyła zaprzęgiem konnym z Bychawy do francuskiego miasta La Chapelle sur Erdre. Marsz zwany również Marszem Pokoju ma być "symbolem dla wszystkich ludności Unii Europejskiej", ma umożliwić poznanie innych krajów oraz ugruntować wymianę kultur w Europie. Realizację tego projektu zaplanowano na lato 2005 roku. W ciągu 17 tygodni uczestnicy pokonają wszystkie etapy wyprawy tj. ponad 2000 km, wędrując po rzadko uczęszczanych wiejskich dróżkach i ulicach małych miasteczek Polski, Czech, Niemiec i Francji.
Jednym z etapów tej niezwykłej podróży  była Gmina Turawa. Na teren naszej Gminy, grupa 8 podróżników wjechała 27 maja i w  ośrodku wypoczynkowym „ Jowisz „ przebywali do 30 maja , gdzie odpoczywając  czynili  przygotowania do dalszego etapu podróży.
Również dla konia właściciele ośrodka „ Peters „ przygotowali doskonałe warunki postoju.
Z ramienia Urzędu Gminy miałem przyjemność opiekować się naszymi gośćmi i jestem pełen podziwu dla ich determinacji w dążeniu do realizacji podjętego zadania tym bardziej , że nie są to już młodzi ludzie.
Pragnę również tą drogą podziękować za każdy gest życzliwości  jakiej doświadczyli Francuzi w trakcie pobytu na terenie Gminy Turawa.

francuzi 011.jpeg

fot.1. Taki zaprzęg konny pomaga francuskiej grupie w podróży.

francuzi 007.jpeg

fot.2. Pamiątkowe zdjęcie w trakcie kolacji.w O.W. Jowisz.

   Jan Stonoga

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 01-06-2005 09:16

Przewiń do góry