a17.gif Obwiązujące warunki bytowe psów w myśl Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt i wytycznych Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Warszawie.

I. Stan zdrowia

      1. Psa należy regularnie szczepić, odrobaczać i przeprowadzać odpchlanie.

      2. Nie wolno rozmnażać psów i kotów bez potrzeby (kotki należy sterylizować). Zbędne szczenięta i kocięta należy zaraz po urodzeniu (ślepe) podać eutanazj u lekarza weterynarii.

      3. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku karalne jest inne uśmiercanie psów i kotów niż eutanazja wykonana przez weterynarza.

 
II. Żywienie

      l. Pies musi być codziennie regularnie karmiony ciepła, treściwa karmą (kasza, makaron, odpady mięsne, kości, warzywa).

      2. W czasie mrozu należy psu, co najmniej dwa razy dziennie, podawać wodę ocieploną.

      3. Karmić należy także koty przebywające na terenie gospodarstwa.

 
III. Warunki przetrzymywania psa

Buda musi chronić przed wiatrem, zimnem i wilgocią, a jej wymiary muszą być dostosowane do wielkości psa (wysokość wewnątrz umożliwiająca zwierzęciu postawę stojącą). Zbyt duża buda dla niewielkich psów jest niewskazana. Ściany budy i podłoga powinny być wykonane z dwóch warstw desek i ocieplone materiałem izolującym. Dach budy uchylny, jednospadowy do tyłu. Przed budą powinien być drewniany podest, żeby zwierzę nie leżało bezpośrednio na ziemi lub betonie. Budę należy wyścielić słomą w miarę potrzeby zmienianą i uzupełnianą przed zimą. Buda powinna stać w siatkowanym kojcu częściowo zadaszonym dla ochrony przed słońcem i deszczem. W razie braku kojca tymczasowym rozwiązaniem jest trzymanie psa na mocnej uwięzi długości minimum 3 m. Na szyi psa musi być wygodna, skórzana obroża, a łańcuch musi posiadać obrotowe ogniwo zapobiegające skręcaniu się uwięzi. Na łańcuch uwiązać można psa dopiero w 8 miesiącu życia.

Pies musi być codziennie spuszczany z łańcucha lub wypuszczany z kojca w celu swobodnego wybiegania się na przynajmniej 2 godziny dziennie. Psy trzymane ciągle na uwięzi i w małych kojcach, pozbawione ruchu stają się agresywne. Ponieważ psy maja doskonały słuch ciągłe brzęczenie metalowego łańcucha (jeżeli pies jest trzymany na łańcuchu) powoduje jego cierpienie i agresywność. Jeżeli psy są trzymane w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 16 stopni, muszą mieć wstawione do tych pomieszczeń budy.

Zwierze jest istotą żyjącą zdolną do odczuwania cierpienia. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 14-02-2011 09:25

Przewiń do góry