W dniu 15 listopada 2010r. w ramach programu oczyszczania Jeziora Średniego w Turawie przy współpracy z Panem Prof. dr hab. Stanisławem Podsiadłowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przeprowadzono kolejne zarybianie. Pod nadzorem Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu do zbiornika wprowadzono około 125 kg szczupaka palczaka, który ma za zadanie wzmocnić efekty poprzednich zabiegów biomanipulacyjnych. Ryby te bowiem będą ograniczały populację ryb zooplanktonożernych, których nadmierna presja na zooplankton jest niekorzystna z punktu widzenia rewitalizacji akwenu.
Zabieg biomanipulacji jest jednym z elementów oczyszczania ww zbiornika w ramach „Rekultywacji metodą aeracji pulweryzacyjnej z systemem precyzyjnej inaktywacji fosforu”, które realizuje praca aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym. Urządzenie to ma za zadanie intensywne natlenianie wody przy wykorzystaniu energii wiatru z równoczesnym strącaniem fosforu z toni wodnej.

W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Turawie, którzy w ramach edukacji ekologicznej pomagali w wpuszczaniu szczupaków do wody.

Przypominamy, że w 2009 r. i 2010 r. przy współpracy z PZW Opole Jezioro Średnie zostało zarybione następującymi gatunkami ryb: szczupak (3razy), sandacz (2 razy), węgorz (1 raz). Uporządkowanie gospodarki rybackiej w zbiorniku przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności akwenu pod względem wędkarskim.

Za udział w zabiegu biomanipulacji uczniom Publicznego Gimnazjum w Turawie serdecznie dziękujemy.


Danuta Piwowarczyk


  DSC04323.jpeg DSC04326.jpeg DSC04339.jpeg

DSC04345.jpeg DSC04347.jpeg DSC04350.jpeg

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 29-11-2010 10:27

Przewiń do góry