Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Stare pieniądze można jeszcze wymienić na nowe

Narodowy Bank Polski i Caritas Polska podjęły wspólną akcję, której celem jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji.

Akcja potrwa do 31 grudnia 2010 r. Tego dnia stare pieniądze ostatecznie stracą swoją wartość. Wymienić stare pieniądze można w kasach Narodowego Banku Polskiego a najniższą kwotą podlegającą wymianie jest stare 100 zł za które dostaniemy 1 gr. Mniejsze kwoty nie muszą jednak zalegać w „skarpetach”, można przekazać je do puszek Caritasu.
Stare banknoty i monety będą zbierały diecezjalne placówki Caritasu w całym kraju. Pieniądze następnie zostaną wymienione przez Narodowy Bank Polski na nowe złote. Całość uzyskanej w ten sposób kwoty zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi w ramach prowadzonego przez Caritas programu „Skrzydła”.
Program „Skrzydła” to długoterminowa pomoc uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie potrzebują pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu artykułów szkolnych czy dofinansowania do wycieczek szkolnych. Obecnie Caritas w Polsce opiekuje się w ten sposób trzema tysiącami dzieci.


Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że w domach mamy jeszcze około 8,3 mld sztuk starych monet i banknotów. Ich łączna wartość – licząc w nowych złotych – to około 175 mln zł.

Więcej informacji na stronie: www.WymienmySie.nbp.pl
Więcej o programie „Skrzydła” na stronie: www.skrzydla.pl

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.