Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Śląskie gotowanie

kucharz.jpeg W dniach 17-18 lipca 2010r. w Turawie obok Urzędu Gminy odbył się I Śląski Turniej Kulinarny zorganizowany przez Opolskie Stowarzyszenie Integracji Lokalnej.


W sobotę 17 lipca o nagrodę złotego, srebrnego i brązowego Kwyrloka rywalizowali amatorzy, a w niedzielę profesjonaliści.

Wśród amatorów zwyciężyło trio „Kuchareczki” w składzie Sabina Nowak, Justyna Tieleczek (z Kotorza Małego) i Marta Adamczyk (z Opola). Zwycięskie danie, które przygotowały to: panćkraut (ziemniaki wymieszane z podsmażaną kapustą i skwarkami), golonka i jagodowa szpajza.
Wśród profesjonalistów pierwszy tytuł Mistrza Śląskich Smaków wygrało danie: żurek śląski w zestawie z roladą, kluskami, modrą kapustą oraz ciastem rodzynkowo-rumowym przygotowane przez Kamila Koniecznego z restauracji „Marcin” z Zawady.

W trakcie turnieju czynny był kiermasz produktu regionalnego i rękodzieła ponadto obok Kiermaszu znajdował się duży plac zabaw dla dzieci.
 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.