Projekt pt. „Poznaj z nami swoje korzenie” ma na celu przybliżenie młodym ludziom z mniejszości niemieckiej historii i tradycji pielęgnowanych w śląskich rodzinach. W trakcie projektu każdy z uczestników tworzy drzewo genealogiczne swojej rodziny. Głównym założeniem inicjatywy jest pielęgnowanie oraz podtrzymywanie więzi rodzinnych, a także historii opowiadanych często w gronie najbliższych. Dzięki udziałowi w programie młode osoby poznają historię i tradycję własnych rodzin oraz porządkują wiedzę o własnym pochodzeniu. Udział w projekcie pozwala tym samym na określenie oraz umocnienie własnej tożsamości narodowej.
Projekt pt. „Poznaj z nami swoje korzenie” jest skierowany przede wszystkim do uczniów klas dwujęzycznych, których rodziny są związane z działalnością mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku, a także do osób nie związanych ze środowiskiem mniejszości niemieckiej. Na podstawie dokumentów, pamiątek rodzinnych oraz opowieści wspomnieniowych starszych ludzi uczestnicy tworzą drzewo genealogiczne swojej rodziny.
Wszystkie prace powstałe w ramach projektu wezmą udział w konkursie pt. „Mój czas-nasza historia” na najstarsze i najpiękniejsze drzewo genealogiczne śląskiej rodziny, którego podsumowanie odbędzie się 22 czerwca 2010 r. w Opolu.

Program merytoryczny:
1. Spotkanie informacyjne – O czym należy pamiętać poszukując informacji o naszych przodkach? (1 dzień)
2. Spotkanie warsztatowe – Jakie zdjęcia, informacje oraz dokumenty dotyczące mojej rodziny udało mi się pozyskać? (1 dzień)
3. Warsztaty, podczas których uczestnicy tworzą drzewa genealogiczne (Forma wykonania pracy jest dowolna. Organizatorzy zapewniają uczestnikom materiały potrzebne do wykonania drzewa genealogicznego; piątek - niedziela)
4. Udział w konkursie pt. „Mój czas - nasza historia” na najstarsze i najpiękniejsze drzewo genealogiczne śląskiej rodziny oraz wystawa prac wykonanych podczas warsztatów

Terminy spotkań:
• Gr. 1 – uczniowie gimnazjum
- 17 kwietnia
- 8 maja
- 28-30 maja
- 22 czerwca - podsumowanie konkursu
• Gr. 2 – uczniowie szkół zawodowych, technicznych oraz ogólnokształcących
- 18 kwietnia
- 9 maja
- 4-6 czerwca
- 22 czerwca – podsumowanie konkursu

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w programie wypełnij formularz zgłoszeniowy oraz rekomendację DFK (dostępne na stronie www.jfm.opole.pl w dziale „pobierz“, w zakładce „formularze zgłoszeniowe”) i wyślij pocztą, bądź mailem do: 7 kwietnia 2010 r. na adres:
Jugendforummłodych/ Niemieckie Towarzystwo Oświatowe ul. Szpitalna 17a; 45-010 Opole.
Wszelkich informacji o projekcie udziela Magdalena Klyszcz pod nr tel.: (077) 441 13 42, wew. 28, bądź mailowo:
 

Opublikował(a): Magdalena Sadowska
Data publikacji:
 29-03-2010 14:00

Przewiń do góry