W tym roku Turawa obchodzi 450 lecie istnienia. Po raz pierwszy nazwę wsi użyto w dokumencie sporządzonym 11.03.1562 r., wtedy Georg von Koenigsfeld podpisał się, jako pan na Turawie i Chotorz. W celu uświetnienia tego ważnego wydarzenia, za parę miesięcy- 4 i 5 sierpnia, w czasie dwudniowego festynu odbędzie się huczny jubileusz,. Jak co roku, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Turawskiej, w Urzędzie Gminy w Turawie został przeprowadzony turniej „Co wiem o swojej Gminie”. Jednakże w tym roku, tematyka konkursu dotyczyła wyłącznie Turawy. 5 czerwca o godzinie dziewiątej rywalizację rozpoczęli uczniowie z klas I-III ze szkół podstawowych:

- Kadłuba Tur. – Dawid Kulig, Seweryn Koc – pod opieką p. Krystyny Panicz
- Ligoty Tur. – Mateusz Korzeniec, Oliwia Kątny, Christina Świtała – pod opieką p. Małgorzaty Sygulki
- Osowca – Kinga Kot, Paulina Styczyńska, Robert Krawczyk – pod opieką p. Moniki Matysek
- Węgier – Piotr Ful, Monika Wieczorek, Julia Szweda – pod opieką p. Justyny Prochoty

W ciągu sześćdziesięciu minut uczniowie musieli wykonać pracę plastyczną przedstawiającą Turawę dawniej lub obecnie. Komisja konkursowa w składzie: członkowie Zarządu TMZT –Teresa Żulewska, Brygida Kansy i Jerzy Farys – przewodniczący oraz pani sekretarz Urzędu Gminy w Turawie Stanisława Brzozowska, stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, gdyż musiała ocenić prace, których poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkie prace wykonane przez uczniów były bardzo ciekawe. Po długim namyśle jury wytypowała zwycięzców:

Dawid Kulig – I miejsce;
Christina Świtała, Robert Krawczyk – II miejsce;
Seweryn Koc, Piotr Ful – III miejsce.

W drugiej części turnieju rywalizowali gimnazjaliści. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii, tradycji, kultury i teraźniejszości Gminy Turawa. Gimnazjaliści przygotowywali się do turnieju z trzech książek W. Świerca – „Album”, „Turawa w grafice i słowie…” oraz „Jak z osady folwarcznej powstała wieś Turawa”. Wszyscy uczestnicy tego etapu wykazali się ogromną wiedzą. Po długiej walce turniej został rozstrzygnięty. Laureatami turnieju zostali:

Daniel Jonczyk  – zwycięzca turnieju;
Marcin Pielorz – II miejsce;
Monika Polednia – III miejsce;
Katarzyna Drewnicka – IV miejsce;
Manuela Morcinek  – V miejsce.

Na koniec turnieju odbyło się wręczenie nagród, które ufundowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Turawskiej i Urząd Gminy w Turawie. Imprezę przygotował i poprowadził Jerzy Farys.

Chciałbym podziękować pani sekretarz Stanisławie Brzozowskiej i pani Magdalenie Sadowskiej za pomoc w organizacji turnieju, jak również zarządowi TMZT za tak liczne przybycie.

Przewodniczący  
Towarzystwa Miłośników Ziemi Turawskiej
Jerzy Farys
 
 
DSC07481.jpeg
DSC07483.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC07491.jpeg

Data publikacji:
 13-07-2012 08:32


Data modyfikacji:
 22-01-2015 13:09
Przewiń do góry