Polecamy
  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • FR

Otwarto Wiejską Izbę Regionalną Gminy Turawa w nowym pomieszczeniu

Choć pomieszczenie się zmieniło (jest to teraz wyremontowane lokum po UPT znajdujące się w remizie OSP) miejscowość – Ligota Turawska –pozostała bez zmian. To właśnie tutaj u rodziny Paniczów 10 lat temu zrodził się pomysł by stworzyć Izbę i zachować w niej pamiątki przeszłości naszej gminy.
24 maja 2013r. przekręcając klucz w drzwiach Wójt Gminy Turawa Waldemar Kampa oficjalnie otworzył Wiejską Izbę Regionalną Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej a ks. Sławomir Pawiński dokonał jej poświęcenia. Przechadzając się po Izbie, oglądając eksponaty widzi się ogromny wkład pracy mieszkańców Ligoty Turawskiej w przygotowanie pomieszczeń by mogły one pełnić swoją funkcję.
Kolejnym punktem programu był finał IV edycji konkursu „Ocalić od zapomnienia” podczas to, którego zostały wręczone nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Wójta Gminy Turawa oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Turawskiej. Wśród dzieci, którzy bazując na wzorze pieczęci wsi z 1912r., herbie Turawy i okolicznościowym stemplu – mieli za zadanie opracować logo Izby I miejsce zajęła praca wykonana przez Natalię Prządo. Pozostałe prace wykonane przez: Luizę Staś, Jaśmin Syga, Melanię Nowak oraz Monikę Szymańską otrzymały równorzędne wyróżnienia. Wśród osób dorosłych, które brały udział w konkursie dostarczając najróżniejsze eksponaty, komisja konkursowa w składzie B. Kansy, W. Świerc, J. Farys oraz D. Matysek nie była w stanie wyłonić jednego zwycięzcy, dlatego jednogłośnie przyznali wszystkim uczestnikom równorzędne wyróżnienia.
„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia” (Cyceron) a dla naszych najmłodszych historia znajdująca się we Wiejskiej Izbie Regionalnej to nie tylko obrazki czy opisy. Są to przedmioty, które można dotknąć, którym można się dokładnie przyjrzeć by zobaczyć jak działają i do czego służyły.
Zachęcamy do odwiedzania Wiejskiej Izby Regionalnej Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej.
Więcej informacji na temat WIR można będzie poczytać w kolejnym numerze kwartalnika „Fala”, który ukaże się pod koniec czerwca.

 

Otwarcie Wiejskiej Izby Regionalnej Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej:

 

 

 

Konkurs "Ocalić od zapomnienia" oraz laureaci:

 

Eksponaty:

 

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.