fot. Mateusz Hoinka.jpeg

„Szum wody w jeziorze,
dotyk muskającego wiatru,
pełnego aromatu ziół, drzew i kwiatów,
świeżość lasu
– to nasza Turawa
– jedno z najbardziej uroczych
i specyficznych miejsc naszego regionu.
Jest to zakątek, w którym niejeden z nas przeżył cudowne chwile,
uciekając od codziennych trosk,
zapominając o przyziemnych sprawach.
I wciąż pragniemy wracać w zacisze turawskich jezior,
tęskniąc za pięknem przyrody i niepowtarzalnym klimatem.
Ten, kto był w Turawie, pokochał to miejsce i zawsze będzie wspominał z tą samą pasją,
a niejednokrotnie z łezką tęsknoty w oku”

Największym walorem gminy jest jej położenie w kompleksie zasobów leśnych i zbiorników wodnych. Atrakcją turystyczną jest przede wszystkim Jezioro Turawskie zwane potocznie Dużym, które wybudowano w dolnym biegu rzeki Małej Panwi. Do jego budowy i umocnienia brzegów używano miejscowych surowców w skutek, czego powstały Jezioro Srebrne, Jezioro Średnie i Jezioro Małe. W latach 1933 - 1939 w dolnym biegu Małej Panwi wybudowano zaporę o wysokości 13 m i sztuczny zbiornik wodny o pojemności 108 mln m3 i powierzchni 22 km2. Prace koordynowało utworzone specjalnie w tym celu Biuro Budowy Jeziora. Przedsięwzięcie, jak na owe czasy, było ogromne. Przy jego budowie użyto  3 mln m3 ziemi, 225 tys. ton kamienia, 10 tys. ton cementu, 10 tys. ton żelaza, 35 tys. ton żelbetonu. Wybudowano 65 tys. m2 ścian. W ten sposób wzniesiono ponad 6-kilometrowej długości mur zaporowy, którego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 13 m, a szerokość podstawy 5 m. Ogólny koszt budowy, trwającej niespełna 4 lata, poniesiony przez ówczesne Przedsiębiorstwo Gospodarki Zasobami Wodnymi we Wrocławiu, wyniósł 28 mln marek.

11.jpeg

Już w latach budowy akwenu określona była jednoznacznie jego funkcja, jako rekreacyjno-wypoczynkowa i retencyjna. Przy normalnym stanie jezioro, mieści 93 mln m3 wody. Duża powierzchnia lustra wody jeziora stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Rozległe, piaszczyste plaże, malownicze zatoki, okolone sosnowym lasem, szczególnie po północnej i południowej jego stronie, stwarzają doskonałe miejsca do wypoczynku. Znaleźć tam można ośrodki gwarantujące zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie oraz pola campingowe i namiotowe.

 

Jezioro Średnie i Małe

Ich zwyczajowe nazwy związane są ściśle z powierzchnią, którą zajmują. Leżą obok siebie, po południowej stronie Jeziora Dużego, do budowy, którego używano miejscowego żwiru. Powstałe w ten sposób wyrobiska dały początek owym malowniczym akwenom.

Nad Jeziorem Średnim, miejscem rekreacji i wypoczynku sobotnio-niedzielnego zlokalizowanych jest wiele prywatnych działek rekreacyjnych oraz pole namiotowe. W okresie wakacyjnym funkcjonuje tutaj miejsce wyznaczone do kąpieli, którego strzegą ratownicy. By polepszyć, jakość wody został zwodowany aerator – urządzenie, którego zadaniem jest natlenienie wody. Metoda ta nie ingeruje w ekosystem jeziora, a jej stosowanie przyniosło oczekiwane rezultaty. Rowerki wodne, które można wypożyczyć na miejscu to dodatkowa atrakcja, na którą trafimy nad jeziorem. Zmęczeni pływaniem mamy do dyspozycji nowo wybudowany plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe oraz ścieżkę z oświetleniem – doskonałą do spacerów czy nordic walkingu. Atrakcje te zostały wybudowane przy pomocy środków z funduszy europejskich. Jezioro Średnie zapewnia doskonały wypoczynek dla całych rodzin.      

 

Nad Jeziorem Małym, jednym z najpiękniejszych zakątków nad jeziorami turawskimi, znajduje się, stojący tuż nad brzegiem ośrodek wypoczynkowy „Mała Panew".

 

Jezioro Srebrne

Jezioro Srebrne, leżące pomiędzy wsiami Osowiec i Marszałki, w pobliżu północno-zachodniej części Jeziora Dużego, powstało w wyniku budowy umocnień brzegów tegoż właśnie jeziora. Powierzchnia lustra wody wynosi 12 ha. Natomiast jego głębokość dochodzi miejscami do 17 m. Jezioro otoczone jest dobrze zachowanym lasem szpilkowym i mieszanym. Dotąd nie posiada infrastruktury komunalnej i zabudowań. Jest najchętniej odwiedzanym akwenem wodnym ze względu na czystość i kolor wody znajdujący odzwierciedlenie w jego innych obiegowych nazwach „Szmaragdowe”, lub „Zielone” oraz naturalne, malownicze otoczenie www.jeziorosrebrnewosowcu.pl.

 

Nieopodal Jeziora Srebrnego znajdują się stawy Kacze Doły. Jest to doskonałe miejsce nie tylko do wędkowania, ale do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Słuchając śpiewu ptaków i szumu wody każdy zapomina o swoich troskach.

ZAPRASZAMY NAD PIĘKNE JEZIORA TURAWSKIE


Data publikacji:
 03-03-2006 11:32


Data modyfikacji:
 09-01-2015 14:20
Przewiń do góry