Polecamy
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ
 • FR

Aktualności

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

  Zjawisko: burze z gradem

  Stopień zagrożenia: 1

  Ważność: od godz. 11:00 dnia 02.07.2020 do godz. 23:00 dnia 02.07.2020

 • Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej

  Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.

  Kto może otrzymać pomoc?

  Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych, osoby samozatrudnione osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.

 • Frekwencyjna bitwa o wozy 2020

  W każdym województwie, gmina do 20 tyś. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

 • Stypendium Wójta Gminy Turawa dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej

  Wójta Gminy Turawa informuje, że po zakończeniu roku szkolnego można składać wnioski o stypendium dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, będących mieszkańcami Gminy Turawa. Formularz wniosku i regulamin przyznawania stypendium do pobrania.

 • Otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych

  Wójt Gminy Turawa ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem przewidzianego w Ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o Powszechnym Spisie Rolnym w  2020r. spisu rolnego,  którzy wykonywać będą zadania spisowe na terenie gminy Turawa.

 • Opolskie ze smakiem – Kulinarna przygoda rowerowa

  Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów” w ramach Zadania realizowanego w ramach umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego -  Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Opolskie ze smakiem – Kulinarna przygoda rowerowa”, zaprasza do uczestnictwa w III etapach rajdów rowerowych szlakiem opolskich smaków (produktów wpisanych na listę produktów lokalnych i dziedzictwa kulinarnego) skierowanych do mieszkańców obszaru, lokalnych liderów, animatorów życia na wsi, członków organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, przedstawicieli JST lub sołtysów z terenu siedmiu gmin należących do LGD ,,Kraina Dinozaurów’’(Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice) .

 • Dożynki gminne w 2020 r. odwołane

  Szanowni Mieszkańcy Gminy Turawa,

  niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzonym reżimem sanitarnym dotyczący zakazu gromadzenia się i organizacji uroczystości powyżej określonej liczby osób wspólnie z Sołtysem, Komitetem Organizacyjnym i Radnymi Gminy podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dożynek, które miały się odbyć we wrześniu w Zakrzowie Turawskim.

  Wynika to przede wszystkim z troski o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy, dla których Święto Plonów to od pokoleń stały i nieodzowny punkt w kalendarzu wydarzeń.

  Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do wspólnego, tradycyjnego świętowania i spotkamy się  w Zakrzowie Turawskim, by móc razem podziękować Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i  codzienny trud.

                                                                                

                                                                                                                                                                                           Wójt Gminy Turawa

                                                                                                                                                                                               Dominik Pikos

 • Konkurs "Piękna Wieś Opolska 2020" ogłoszony!

  Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił XXIII edycję konkursu „Piękna Wieś Opolska 2020". Celem konkursu jest wyłanianie i promowanie najlepszych wzorców działania. Ten rok jest jednak wyjątkowy patrząc na epidemię, która zmieniła nasze życie. Dalej jednak powinniśmy dbać o swoją małą ojczyznę, realizować projekty poprawiające jakość życia, a przede wszystkim w ograniczony, ale efektywny sposób aktywizować lokalne społeczności. Zarząd Województwa Opolskiego, dostosowując się do bieżących wydarzeń, zmienił regulamin konkursu wprowadzając ułatwienia i zapisy, które pozwolą w bezpieczny sposób przeprowadzić wybór laureatów.

  Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 czerwca br. (szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu). Więcej szczegółów w załączeniu.

   

 • Nabory do ochotniczych form służby wojskowej

  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu oraz jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP wznowiły procesy rekrutacyjne do ochotniczych form służby wojskowej. Jak zostać żołnierzem. Popularny slogan mówiący, że „za mundurem panny sznurem” traci na znaczeniu, gdyż wojskowym ubraniem interesuje się coraz więcej młodych ludzi, niezależnie od płci. Jak poznać wojsko? Jak związać z nim swoją przyszłość? Jak zostać żołnierzem nie rezygnując z dotychczasowej pracy? To proste – skontaktuj się z Wojskową Komendą Uzupełnień, a żołnierze i pracownicy odpowiedzą na pytania, udzielą informacji i pomogą.

 • Powrót do stacjonarnych porad prawnych od 15 czerwca 2020 r.

  W związku ze stabilizującą się sytuacją oraz stopniowym zmniejszaniem obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym na terenie powiatu opolskiego Starosta Opolski informuje, że od 15 czerwca 2020 r. świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraca do formy stacjonarnej.

Logotypy UE
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader- Małe Projekty - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Publikacja opracowana przez Gminę Turawa.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.